A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Francie - Amboise - Průvodce

V porovnání se sousedními městy Blois nebo Tours se Vám může Amboise zdát jako ospalé maloměsto. Trochu tomu tak skutečně je, ovšem přes poklidné a malebné okolí, Amboise ujišťuje své návštěvníky, že má skutečně co nabídnout. Nečekejte, a uvidíte sami, že budete překvapeni, jakou historii a jaké zajímavé příběhy toto místo skrývá. ===Zámek, Clos Lucé, poslední zastavení da Vinciho

Amboise je jedním z nejstarších měst v údolí Loiry, vyrůstali zde Karel VIII., Ludvík XI., Ludvík XII., Kateřina Medičejská a František I., ovšem nejslavnějším obyvatelem města byl Leonardo da Vinci, který zde strávil svá poslední léta. Sami uvidíte, že Leonardo měl pro Amboise fatální význam a Amboise pro Leonarda jakbysmet. Pokud ve své návštěvě budete důslední, neunikne Vám ani řada zajímavostí, které se nikde jinde nedovíte.

Amboise zkrátka stojí za návštěvu, osobně je mi mnohem sympatičtější než Blois . Amboise samotné je klidnější, není tak nablýskané a obyčejných výletníků na kole zde potkáte dost. Možná by má slova potvrdil i Mick Jagger, který sem jezdí na své letní sídlo.

Zámek

Interiér zámku a zámecké zahrady Balkón oběšenců Věže Leonardo Da Vinci na zámku Suvenýry

Zdejší zámek, který samozřejmě patří mezi zámky na Loiře, je posazený na vrcholku srázu odkud přehlíží řeku Loiru. Tento středověký zámek je mnohými považován za nejkrásnější zámek ve Francii, není divu, při pohledu před mostem se naskýtá opravdu krásná silueta zámku a cimbuří.

Interiér zámku a zámecké zahrady

Vevnitř zámku navštívíte soukromou ložnici krále Jindřicha II., která prošla nedávno celkovou restaurací. Interiéry jsou vybaveny dochovaným gotickým a renesančním nábytkem.

Po návštěvě zámku na návštěvníky čekají ještě překrásně upravené zámecké zahrady, které hýří nejrůznějšími barvami a tvary. Ze zahrad budete pozorovovat nádherné panoramatické výjevy, jak jinak než s dominující řekou Loirou.

Balkón oběšenců

V roce 1560 selhalo protestantské hugenotské spiknutí proti místnímu vlivnému katolickému rodu de Guise, což vedlo k ošklivé vraždě několika stovek lidí. Někteří z revoltujících Hugenotů byli hozeni do Loiry zabaleni v pytlích, zatímco další byli zabiti přímo na zámeckém balkónu. Většina mrtvých těl, něco přes tisícovku, visela na železných hácích na cimbuří. Dnes si tuto krvavou historii mírně podobnou s našimi pražskými defenestracemi, můžete vyslechnout trochu ironicky z úst průvodkyň, které mají neustále úsměv na tváři. Tomu inkriminovanému balkónu se dnes přezdívá Balkón oběšenců.

Věže

Povšimněte si Tour de Minimes, která má v sobě spirálovitou rampu, po níž bylo možné vyjet i s plně naloženým vozem Většina zámku byla zničena během Francouzské revoluce a kameny, z nichž byl postaven byly bohužel rozprodány. Vydržela jen hlavní část zámku, tedy Královské Lóže, kde jsou stále vystaveny k vidění vyřezávané, dva metry vysoké části dřevěného obranného systému proti vpádům zezadu.

Rozhodně vystoupejte do věže Cavalierre kvůli nezapomenutelnému výhledu na třpytící se Loiru, její poklidné břehy a ostrov Ile d\'Or (Zlatý ostrov).

Leonardo Da Vinci na zámku

Největším klenotem zámku je však Kaple svatého Huberta, malá a nenáročná kaplička, která v sobě ukrývá hrobku renesančního velikána Leonarda da Vinciho.

Tlumené světlo, jemné vitráže a sochařský portrét Da Vinciho tváře, to vše propůjčuje místu dramatický a mystický nádech. Uctěte zde památku opravdu výjimečného člověka, ale vězte, že v Amboise zanechal ještě další stopy.

Suvenýry

Po návštěvě zámku Vám jistě přijde vhod nějaká ta odměna. Hned ve zdech zámku, na Place de Chateau, najdete bez dlouhého hledání obchůdek Caveu des Vignerons, jenž nabízí zdarma ochutnávky svých výrobků, místního vína, kozího sýra, foie gras- místní lahůdku (jedná se o kachní játra v sádle) a konzervovaného masa. Všechny nabízené výrobky jsou prodávány i pro našince za celkem přijatelnou cenu a pokud si nebudete umět z nabízených lahůdek vybrat, obsluha Vám ochotně poradí.

Oficiální stránky zámku naleznete zde: http://www.chateau-amboise.com/

Clos Lucé, poslední zastavení da Vinciho

Přibližně čtyřista metrů od zámku najdete Clos Lucé, sídlo, kde trávil poslední roky svého života Leonardo da Vinci. Autor slavné Poslední večeře zde po sobě zanechal stopy, které jsou víc než zajímavé.

Jako jedna z mála výstav věnovaných Leonardu, neukazuje jeho umělecká díla, nýbrž zde prezentuje nejslavnější umělcovy vědecké úspěchy a výsledky. Zaměřuje se především na da Vinciho pragmatismus a logické myšlení. Umění a věda se pro Leonarda stalo fatálním spojením, zaměřoval se především na meteorologii, astronomii a matematiku, což je na jeho skicách vidět.

Zahrada Clos Lucé je domovem dvanácti obrovských strojů a třiceti dvou rozměrných průsvitných pláten reprodukujících da Vinciho malby a kresby. Tyto obrovské skicy, které visí vzadu na zahradě z obrovských vrb, zaujmou každého pozorovatele a nadšence, mezitím co vevnitř se už nacházejí hotové Da Vinciho vynálezy, které zdobí vnitřní stěny.

Většina z Da Vinciho vynálezů nebyla objevena až do 18. století. Částečně proto, že všechno psal zrcadlově, což se musí číst zprava do leva ze zrcadla, ze stejného důvodu je také mnoho návštěvníků Clos Lucé spleteno při pozorování původních návrhů.

Některé z fascinujících da Vinciho vynálezů zrealizovali inženýři firmy IBM podle dobových nákresů. Perfektně fungující systémy létajících strojů, pracovních nástrojů a vodovodních systémů jen doložily, jak moc da Vinci předběhl svou dobu.

Uvidíte zde vynálezy od zvedacího mostu až po zvedák na automobily a fungující barometr. Stroje v Clos Lucé zkrátka představují genialitu, která zažehla a zvěčnila renesanci. Když nic jiného, tak pokorné a skromné, ovšem stále ještě elegantní sídlo je poctou Leonardu da Vincimu, muži, jehož snem bylo létat a jehož odkaz sahá daleko za hranice jeho života. Clos Lucé je renesančním sídlem se zahradou v italském stylu, jenž bylo darováno Leonardu jeho největším patronem Františkem I. Ten často Da Vinciho navštěvoval podzemním tunelem, který vedl z Clos Lucé do zámku. Tuším, že nyní už je možné zmíněnou chodbu navštívit.

Z interiéru sídla stojí jistě za zmínku da Vinciho ložnce, knihovna, atelier a kaple, které jsou typickými interiéry 15. století.

zámek v Amboise (nahrál: admin)
zámek v Amboise
Zámek Amboise (nahrál: Radek David)
Zámek Amboise
Zámek Amboise (nahrál: Radek David)
Zámek Amboise
Centrum v Amboise (nahrál: Radek David)
Centrum v Amboise
Centrum v Amboise (nahrál: Radek David)
Centrum v Amboise
Amboise - Dům u silnice mezi Tours a Blois (nahrál: Radek David)
Amboise - Dům u silnice mezi Tours a Blois
Zámek Amboise (nahrál: Radek David)
Zámek Amboise
Amboise - Západ slunce nad Loirou (nahrál: Radek David)
Amboise - Západ slunce nad Loirou
Amboise - Informační centrum (nahrál: Radek David)
Amboise - Informační centrum
Centrum v Amboise (nahrál: Radek David)
Centrum v Amboise
Amboise - Most gen. Leclerka přes Loiru (nahrál: Radek David)
Amboise - Most gen. Leclerka přes Loiru

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud

Blesk pro ženy

Jitka Boho: Místo na terapii chodím ke kartářce
Jitka Boho: Místo na terapii chodím ke kartářce