A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Francie - Dijon - Průvodce

Snad každý zná dijonskou hořčici, ale město, jež je takto proslulé se pyšní mnohem více zajímavostmi. Bývalé sídlo burgundských vévodů, ano přesně těch, kteří tak hrozně nenáviděli francouzského krále, že byli schopni kolaborovat během Stoleté války s Angličany a prodat tak Johanku z Arku . Palác Burgundských vévodů, Katedrála Saint Benigné, Muzeum archeologie, Kostel Panny Marie, Kostel sv. Michala

Pod katedrálou, v zástavbě mladších domů, se těsní hrázděné domky, jinde zase naopak palácová sídla šlechtických rodin.

V Dijonu si užijte městskou atmosféru, která je zas úplně jiná než v rurálním okolí. Jelikož se zde nacházíte ve městě, kde se hoduje a pije až do rána, chovejte se pěkně jako místní, máte přece prázdniny a byl by hřích neochutnat všechny místní variace na hořčici.

Dijon je v podstatě synonymum štiplavé bílé hořčice, která zde byla vyráběná po staletí. Kdysi to bylo centrum světské moci pro celou Francii. Město je dnes pouze hlavním městem burgundského regionu , přes den trochu ospalé, ale jeho bývalá majestátnost žije dál v jeho muzeích a skvostné katedrále. V dnešní době odráží mocnou minulost tohoto regionu vévodský palác a muzea. Nejvýznamnějším bodem města je dozajista Palác burgundské šlechty , dnes v něm sídlí Muzeum výtvarného Umění a radnice.

V centru Starého města stojí 52 m vysoká věž Filipa Dobrého, která je nejviditelnější pozůstalostí vlády vévodů. Tyčí se nad všemi budovami ve městě. Vyšlápněte si 316 schodů této 600 let staré věže, abyste shlédli na romantické panorama Starého Města.

Z osobní zkušenosti doporučuji většinu času strávit venku, mezi vinicemi a krásy města poznávat za večera, Dijon totiž v podvečer získává krásnou atmosféru a nasvícené památky mírně hořčičnou barvu, což je víc než vhodné právě pro toto město. Ovšem je nutné si uvědomit, že večer už nebudou muzea ani katedrála otevřené, je tedy nutné vytyčit si priority. U mě jasně zvítězily vinné stezky v blízkém okolí.

Palác Burgundských vévodů

Majestátný palác na Náměstí sv. Kaple stojí v historické zóně a je obklopen hrázděnými domky rozličných barev nedaleko katedrály. Až vejdete na palácové nádvoří, budete obklopeni historií, pak nezbývá, než si vybrat, kam se vydáte.

Burgundští vévodové mezi lety 1364-1477 byli nejlepší skupinkou vládců. Jean sans Peur (Jan Nebojácný), Philip le Bon (Filip Dobrý), Philipe le Hardi (Filip Statečný) a Charles le Téméraire (Karel Odvážný).

Dnes má Palác dvě funkce, jedna je důležitá pro místní obyvatelstvo, sídlí zde totiž městské zastupitelstvo, druhá je naopak zajímavější pro turisty, a tím je Muzeum výtvarných umění ve východním křídle. Najdete zde zdobnou hrobku burgundských vévodů z 15.století, potom sekci věnovanou modernímu umění, která obsahuje barevné fotografie, Cézannovy malby a barevné fotografie maleb od Lapicquea .

Katedrála Saint Benigné

Katedrála se nachází hned vedle Muzea archeologie. Tato gotická katedrála prošla nedávno renovací a je opravdu velmi dobře poznatelná již z dálky svítivou a jasně všemi barvami zářící burgundskou střechou. Byla vybudovaná v 6. století nad hrobkou místní sv. Bénigne. O čtyři století později mocný opat z Cluny nechal katedrálu předělat na největší křesťanský svatostánek.

Určitě se dojděte podívat na varhany z 18.století navržené Charlesem Josephem Rijepem. Nevynechejte také neobvyklou kruhovitou kryptu, která je opravdovým klenotem románského umění, a jejíž konstrukce začala už v roce 102.

Muzeum archeologie

V předělaném benediktinském opatství sv. Béninge se nachází muzeum archeologie s artefakty z La Côte d'Or (Zlatého pobřeží), od prehistorických šperků a galořímských soch až po hrnčířské výrobky ze 17.století.

V prvním patře objevíte Hlavu Krista, sochu od Klause Slutherse, která na některé návštěvníky velmi hluboce zapůsobí.

Kostel Panny Marie

Kostel byl postaven během dvaceti let, a to mezi lety 1220 a 1240.

Gotický styl tohoto kostela má neuvěřitelně přesný smysl pro detail a jednotnou formu, což není u gotických kostelů zvykem.

Pečlivost, s jakou se chrliče střídají se štíhlými sloupy, je opravdu působivá, po právu je tento kostel jeden z nejznámějších po celé Francii.

Kultovní socha Černé Madony z 11. století se dostala do kostela na počest svobody města, kterou Dijon získal hned dvakrát. Nejdříve v roce 1513 po švýcarském obléhání a podruhé v roce 1944 po německé okupaci.

Vitráž napravo od oltáře pochází ze 13.století, a to z ní činí nejstarší vitráž v celé Francii. Ostatní vitráže už pocházejí z 19. století, kdy byly vytvořeny Dideronem.

V horní části průčelí si nejde nevšimnout hodin Jacquemart, které jsou jedním z nejsilnějších symbolů města. Byly ukradeny Philipem le Hardi (Filipem Statečným) po jeho vítězství nad Vlámy v roce 1382.

Až budete z kostela odcházet k Soví ulici (rue de la Chouete), nezapomeňte se otřít o sochu sovy svojí levou rukou, aby se Vám splnilo v tu chvíli myšlené přání. Sova je maskotem města Dijonu a na její počest je historický procházkový okruh po městě vyznačen právě sovičkami, vydejte se tedy Soví cestou (Parcours de la Chouette), ať o nic z Dijonu nepřijdete.

Kostel sv. Michala

Zatímco vnitřek tohoto kostela je mírně temný a pro gotiku typicky ozdobný, zvenku se jedná o renesanční stavbu. Kostel se začal předělávat uprostřed stavby a výsledkem je, že fasáda je trochu renesančním hybridem, přestože vnitřek je úplně gotický.

Stejně jako kostel Panny Marie utrpěl několik krutých poničení během Francouzské revoluce, a většina vitráží a původních soch byla zničena.

V 19.století byl tento kostel s láskou renovován opatem Déschampsem, který je pochován v jedné ze zdejších kaplí.

Muzeum Archeologie (nahrál: admin)
Muzeum Archeologie
náměstíčko v Dijonu (nahrál: admin)
náměstíčko v Dijonu
Typické stavby města Dijonu (nahrál: admin)
Typické stavby města Dijonu
Kostel Panny Marie, interier (nahrál: admin)
Kostel Panny Marie, interier
Kostel Panny Marie, exterier (nahrál: admin)
Kostel Panny Marie, exterier
Katedrála Saint Benigné (nahrál: admin)
Katedrála Saint Benigné
Kostel sv. Michala (nahrál: admin)
Kostel sv. Michala
Vévodský palác v Dijonu (nahrál: Lucie Tichá)
Vévodský palác v Dijonu
Kostel Panny Marie (nahrál: Lucie Tichá)
Kostel Panny Marie
Kostel Panny Marie - interier (nahrál: Lucie Tichá)
Kostel Panny Marie - interier
Kostel sv. Michala (nahrál: Lucie Tichá)
Kostel sv. Michala
Palác Burgundských vévodů - Náhrobek Jana Nebojácného (Jean sans Peur) a jeho manželky (nahrál: Lucie Tichá)
Palác Burgundských vévodů - Náhrobek Jana Nebojácného (Jean sans Peur) a jeho manželky

Poslední editace textu: 22.8.2011 12:43

Články odjinud

Blesk pro ženy

Jitka Boho: Místo na terapii chodím ke kartářce
Jitka Boho: Místo na terapii chodím ke kartářce