A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Francie - Lille - Průvodce

Kdysi obávané průmyslové monstrum severu, město Lille na řece Deûle, se přeměnilo do nádherné metropole se stylovou moderní architekturou namíchanou se starými flanderskými domky a starou dlažbou. S vlámskými fasádami, které se rozkládají po bulvárech, a s pitoreskními náměstími, je Lille domovem Charlese de Gaulle, je neuvěřitelně barevné a živé. Staré město, Muzeum výtvarných umění, Tržiště Wazemmes, Muzeum Bazén

Projděte si v klidu Staré město, prohlédněte si kanály a parky, nakupte si to nejlepší na trhu Wazemmes a hlavně dojeďte do muzea La Piscine v Roubaix.

Pokud je pro vás důležitý noční život, tak máte štěstí, protože místní studenti se o něj docela zajímají a kolem Rue Gambetta a náměstí Wazemmes určitě najdete dostatečnou nabídku.

Staré město

Stará burza Palác Rihour Katedrála Muzeum Charlese de Gaulla

Centrem všeho je náměstí Charles de Gaulle s fontánou a sochou dívky, která symbolizuje řeku Deûle. Budova v průčelí náměstí je divadlo, ale když byla budova v 17. století postavena, sloužila jako největší městské řeznictví.

Divadlo je uprostřed všeho, lemované oslňujícími vlámskými fasádami, obchody, kavárnami, restauracemi. Od divadla napravo najdete Starou burzou.

Stará burza

Tato Stará burza (La Vielle Bourse) byla skutečnou burzou cenných papírů a byla postavená mezi lety 1652-1653 čtyřiadvaceti obchodníky, kteří měli v patře byty. Budova ztělesňuje vlámskou renesanci, je typicky zdobená. Na první pohled si každý všimne vytesaných věnců po celém obvodu budovy.

S původní funkcí už stavba bohužel nemá nic společného, dnes to jsou hráči šachu a prodavači knih, kteří zde pokřikují a provozují své obchody každý den kromě neděle.

Palác Rihour

Pokud se vydáte moderními pěšími zónami, můžete si skvěle nakoupit nejrůznější hadříky (Dámy, jsme přece ve Francii..), ale cestou se dostanete i na sousední náměstí, jemuž vévodí Palác Rihour (Palais Rihour), který dodnes připomíná zdejší velký požár. Až do roku 1916 zde stával ohromný komplex paláce. Jen pro představu, to, co z něj zbylo dnes není ani 10%, pouze kaple. Jedna strana ruiny je upravena jako památník padlým během válek. Každopádně se zastavte vevnitř v turistické kanceláři, protože jen tam se dozvíte důležité informace, například o průvodcovských službách, otevíracích časech citadely, nebo zvonice radnice.

Pokud se vydáte z náměstí na opačnou stranu, tedy do ulice Royale, dostanete se do změti těch správných flanderských domů, a tam si můžete vychutnat nádherná zákoutí, kterých tu je opravdu dostatek.

Katedrála

A pokud budete hledat katedrálu Notre Dame de la Treille, uvidíte velmi moderní průčelí, to zdobí katedrálu po jejím vybombardování během Druhé světové války. Uvnitř však už najdete klasickou gotickou katedrálu. Každopádně ty nejhezčí křivolaké uličky se nacházejí vlevo od katedrály, tak jen směle do toho.

Muzeum Charlese de Gaulla

Pokračujte ještě dále ulicí Royale až na křížení s ulicí de la Princesse a objevíte Muzeum Charlese de Gaulla. Jedná se o malé muzeum, které sídlí v rodném domě Charlese de Gaulla. Dozvíte se zde snad vše o jeho dětství. O kariérním postupu je vysvětlování méně názorné a důkladné, pravděpodobně proto, že Francouzi se tohle všechno učí ve škole. Druhá část je pak věnována Charlesu de Gaullovi již jako velmi mocnému muži.

Citadela

Na severu města se rozkládá rozsáhlý park kolem Citadely vybudované v 17.století stavitelem Vaubanem, pod taktovkou Ludvíka XIV., Krále Slunce.

Na její stavbu bylo použito přes 3 miliony cihel a v průběhu stavby byl vydán zákaz na dobu pěti let stavět cihlové domy, aby náhodou nebyl nedostatek cihel pro Vaubana.

Citadela v Lille je jednou z mnoha citadel navržených Vaubanem, ale dá se říct, že je tou nejznámější. Důmyslný systém obrany pomocí rozvodnění řeky Deûle i systém evakuace obyvatel byl opravdu výborný.

Citadela dodnes slouží jako vojenská základna, takže návštěvníkům bývá otevřena o květnových víkendech, ale zájemci se musí přihlásit do turistické kanceláře v Paláci Rihour a hlavně při vstupu do Citadely odevzdat občanský průkaz.

Kolem citadely se ale rozkládá velký lesopark, který je cílem rodinných procházek anebo letních festivalů. Zároveň je domovem zoologické zahrady, která bude lákavá především pro děti.

Těsně před parkem u Citadely se nachází zahrada Vauban, což je kouzelná anglická zahrada navržena v roce 1865. Naleznete zde kolotoč a divadlo s marionetami.

Muzeum výtvarných umění

Sídlo z 19. století na rozlehlém náměstí de la République je druhou největší sbírkou umění ve Francii. Kromě dočasných výstav vystavuje expozice trvalé včetně encyklopedické ukázky maleb francouzských a vlámských mistrů z období od 15. do 20. století.

V suterénu potom najdete pro někoho nejzajímavější část, a to velkoplošné modely opevněných flanderských měst z období v 17. a 18. století. Většina z nich má jako společného jmenovatele stavietele Vaubana, který každému z vystavených měst navrhl obranný systém, z nichž mnoho je podnes plně funkčních.

Každou první neděli v měsíci je vstup do muzea zdarma.

Tržiště Wazemmes

Vydejte se od náměstí de la République po ulici Gambetta dál, až na náměstí Wazemmes, kde se každou neděli a úterý konají obří trhy. Pokud znáte vídeňský Nachtmarkt, tak máte hrubou představu, toho, co vás zde čeká.

Najdete zde vše od řeznických výrobků přes ryby a sýry, boty, telefonní součástky, šály až po ubrusy a kuchyňské zboží. Jiné dny snad místo ani nepoznáte, náměstí prázdné a v kryté hale najdete právě ryby, řeznické výrobky, pečivo a ovoce a zeleninu.

Pokud vás zajímá noční život, vězte, že právě čtvrť Wazemmes a okolí rue Gambetta jsou ta nejlepší místa.

Muzeum Bazén

Ne, nejedná se o dějiny bazénů, ale buďte si jisti, že toto muzeum vás překvapí. Ve skutečnosti to je muzeum umění a průmyslu, ovšem s vážnou tváří říkám, že sem se chodí kvůli formě, ne kvůli obsahu. Muzeum je totiž v městské části Roubaix, což bývala dělnická čtvrť. Když se stal kolem roku 1927 starostou této části Jean Lebas, profesí lékař, nechal vybudovat městské lázně ve stylu Art Deco, aby čelil problémům s hygienou. Postupem času tento důvod pominul a budova bazénu chátrala.

Ovšem v roce 2001 prošla budova rekonstrukcí a přestavbou na muzeum. Některé části byly zbořeny, něco bylo přidáno, ale hlavně byla podtržena ta největší zajímavost – hlavní koupací sál se dvěma půlkruhovými vitrážemi.

Neprozradím vám vše, abyste se sem dostali sami ze zvědavosti, ale i sbírka a instalace v tomto fantastickém muzeu jsou velice neotřelé.

Staré město (nahrál: admin)
Staré město
Staré město (nahrál: admin)
Staré město
Staré město (nahrál: admin)
Staré město
Staré město (nahrál: admin)
Staré město
Staré město (nahrál: admin)
Staré město
Konají se zde i koncerty (nahrál: admin)
Konají se zde i koncerty
Tržiště Wazemmes (nahrál: admin)
Tržiště Wazemmes
Muzeum Bazén (nahrál: admin)
Muzeum Bazén
Muzeum Bazén (nahrál: admin)
Muzeum Bazén

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud

Blesk pro ženy

Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?
Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?