A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Francie - Lyon - Průvodce

Lyon je ultramoderní a velmi přátelské město, zároveň hlavní město Alpského regionu a nepopiratelně labužnické město. Každopádně je mnohem klidnější než Paříž a zároveň má o něco delší historii. Starý Lyon, Fourvière a Římský Lyon, La Croix Russe a hedvábný průmysl, Muzeum Současného Umění, Institut bratrů Lumièrových

Na soutoku řek Rhôny a Saône leží Lyon, který se již kdysi stal oblastním hlavním městem římské Galie a jeho důležitý status vydržel i přes změny časů a vládců až do dnešních dob. Během renesance zde cizí obchodníci a bankéři založili své obchody. Dalším mezníkem bylo dovezení housenky bource morušového z Číny v 16.století, následná výroba hedvábí upevnila pozici města jako ekonomické mocnosti.

Lyon se tedy rozkládá mezi dvěma řekami, mezi nimiž je centrum města. Na kopci za řekou Saône se nachází Starý Lyon, tedy nejnavštěvovanější část.

Zdobené fasády a elegantní nádvoří městských domů 16.století ve Starém Lyonu, ušetřených před urbanistickým obnovováním města v 60.letech minulého století, dosvědčují období velkého bohatství Lyonu. Ty se také zasloužili o to, že Lyon je od roku 1998 v seznamu Unesco.

Dnešní Lyonské panorama má dominanty mrakodrapů, ale také působivou bazilikou z 20.století.

Pokud budete mít chuť na něco jiného než luxusní město, kde vám nebude nic chybět, vydejte se objevit další Corbusierovo proslavené dílo, jímž je dominikánský klášter La Tourette známý svým spartánským pojetím.

Starý Lyon

Traboules Katedrála Sv. Jana

Starý Lyon si musíte představit jako čtvrť s úzkými uličkami, živými kavárničkami a schovanými pasážemi a hlavně dobře uchovanými středověkými a renesančními domy. Některé jsou opravdu pozoruhodné, zdobené krásnými malbami a ozdobnými věžičkami z období od 15. až 18.století, kdy Lyon vydělával na hedvábném a tiskařském průmyslu.

Traboules

Velmi typickým znakem městských domů Starého Lyonu jsou jejich Traboules, což jsou pasáže spojující paralelní ulice skrz labyrint barevných nádvoří často s klenutými stropy a nádhernými spirálovitými schodišti.

Přestože původní účel Traboules není známý, spousta pozdějších pasáží byla zkonstruována kvůlu bezpečné přepravě hedvábí z tkalcovského stavu až do skladišť. Během Druhé Světové války tyto cestičky neocenitelně sloužily jako tok informací a únikové cesty pro ilegální odboj. Velká část Traboules je dnes otevřena pro veřejnost, a to v určité hodiny, především ráno a dopoledne. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně dvě hodiny. Určitě stojí za to alespoň jednu Traboule prolézt, pokud chcete jít sami, zajděte si do Office de Tourisme, pro mapy Traboules, abyste věděli, které z nich je možno navštívit bez průvodce.

Katedrála Sv. Jana

Jižní část Starého Lyonu se vyznačuje tím, že zde dominují vysoko se vznášející věže katedrály Sv. Jana.

Protože trvalo více než 300 let postavit tuto nádhernou budovu, mísí se zde románská a gotická architektura. Rozhodně si prohlédněte, jak se jednotlivé styly navzájem prostupují, například v místech, kde se řady a oblouky více zaoblují a ztrácí na špičatosti. Spousta starších vitráží zobrazuje biblické příběhy, některé mnohobarevné vitráže zde nahrazují ty, které zničili nacisti během války a rychlého ústupu v roce 1944.

Vevnitř se každou hodinu mezi polednem a čtvrtou hodinou odpoledne otevírají astronomické hodiny ze 14. století a ohlásí v tomto rozmezí každou hodinu.

Fourvière a Římský Lyon

Bazilika Panny Marie z Fourvière Galořímské muzeum Archeologický park Muzeum výtvarných umění

Ze Starého Lyonu vylezte po schodech vedoucích přímo na kopec Fourvière stojící v jádru římského Lyonu. Pak pokračujte nahoru po Chemin de la Rossé serpentinami, které vedou skrz zahrady na promenádu Fourvière. Tam se vám otevřou úžasné výhledy na pamětihodnosti města.

Pokud se na výstup po schodech necítíte, můžete vzít zavděk lanovkou (furniculure).

Bazilika Panny Marie z Fourvière

Během francouzsko-pruské války se obyvatelé Lyonu často modlili k Panence Marii o ochranu, a později vystavěli tuto baziliku na její počest mezi lety 1814 a 1917 . V dnešní době se jedni přou, že bazilika je podobná slonu převrácenému na záda, druzí zastávají názor, že je to pěkně načinčaná sněhová pusinka. Co se této stavbě ale musí nechat: Je zde vskutku ohromující ozdobný a barevný interiér.

Krypta používaná pro mši byla vystavěna a koncipována architektem Pierrem Bosanem tak, aby kontrastovala s vysoko se tyčící bazilikou.

Galořímské muzeum

Toto muzeum, které obsahuje velkou kolekci zbraní, keramiky, soch, a klenotů, je umístěno ve svahu kopce Fourvière. Návštěvníci, kteří obdivují římskou kulturu, budou nadšení ze čtyř obrovských světlých mozaik a bronzových destiček popsaných lyonským nejoblíbenějším vládcem, císařem Claudiuem. Nadšení vám může ale přivodit i naprosto obyčejný, napůl zlomený hrnec ve tvaru vaječné skořápky.

Archeologický park

Nachází se zde dobře obnovený, téměř 2000 let starý, římský amfiteátr, nalezený během vykopávek v kopci Fourvière. Procházka kolem drolících se zdí a renovovaných schodišť divadla umožňuje návštěvníkům prozkoumat římské památky.

Během letních večerů se podívejte na Nuits de Fourvière.

Muzeum výtvarných umění

Toto vynikající muzeum bere návštěvníky na parádní prohlídku. Naleznete zde archeologické křídlo zobrazující egyptské a římské artefakty, oddělené francouzské křídlo, holandské a španělské umění včetně děl od Picassa, která najdete ve třetím patře na stěnách. Dále je zde překrásná přehlídka soch ve vnitřním nádvoří.

Hlavním námětem je islámské umění a neuvěřitelně velké francouzské, řecké a římské sbírky mincí.

La Croix Russe a hedvábný průmysl

Přestože masová výroba hedvábí má dnes základnu někde jinde, Lyon je pyšný na svou historickou dominanci tohoto průmyslu v Evropě. Městská část Croix Rousse obsahuje stále stopy výroby hedvábí ze starých časů. Je to jedině v této čtvrti Lyonu, kde zůstává několik výrobců hedvábí, kteří předvádí svou jemnou ruční práci. Dnes je živí především renovace a replikace vzácných vzorů pro muzeum a zámek.

Muzeum Historie Plátna

Zajímavá sbírka obsahuje ukázky elitních a slavnostních oděvů z 18. století. Mají zde například ukázku versaileského zimního šatníku Marie Antoinetty.

V jiných expozicích jsou vystaveny zbytky byzantského textilu, čtyři tisíce let stará egyptská tunika a hedvábné záclony podobné vitrážím.

Vstupné do tohoto muzea zahrnuje i vstup do vedlejšího Muzea dekorativního umění nacházejícího se v budově z 18. století.

Plně vybavené pokoje ukazují úžasnou výstavu sady dechberoucích mechanik hodinek, malovaných talířů, stříbra a nábytku od renesance až po současnost.

Muzeum Současného Umění

Tato prostorná a zábavná mekka moderního umění sídlí ve futuristickém Cité Internationale de Lyon, což je supermoderní komplex s obchody, divadly a hlavním světovým velitelstvím Interpolu.

Muzeum je známo pro své video a high tech instalace a všechny výstavy jsou zde jen dočasné. Dokonce i stěny jsou pokaždé vystavěny znova pro každou instalaci.

Institut bratrů Lumièrových

V tomto muzeu se dozvíte vše o filmu. Kronika muzea Vám poodhalí výzkumy bratrů Lumièrových, kteří vynalezli biograf, tenkrát spíše pohyb snímků, v roce 1895.

Malé muzeum se nachází v jejich rodinné vile a obsahuje opravdu velmi zajímavá fakta, z nich vyplývá i například to, že Ludvík Lumiére vytvořil předchůdce hologramů v roce 1920.

Komplex institutu zároveň obsahuje divadlo filmů s názvem Le Hangar de Premier Film.

Katedrála Sv. Jana (nahrál: admin)
Katedrála Sv. Jana
Bazilika Panny Marie z Fourviere (nahrál: admin)
Bazilika Panny Marie z Fourviere
Archeologický park (nahrál: admin)
Archeologický park
panorama Lyonu (nahrál: admin)
panorama Lyonu
Archeologický park (nahrál: admin)
Archeologický park
 (nahrál: admin)

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11

Články odjinud

Blesk pro ženy

Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?
Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?