A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Francie - Paříž - Průvodce

Katakomby Bezdomovci Lesy v Paříži Disneyland Paříž - Expo České centrum v Paříži Pařížské pasážei

Katakomby

(Les Catacombes) V blízkosti stanice metra Denfert-Rochereau (fialová linka č. 4, zelená linka č. 6 nebo linka B dráhy RER) najdete katakomby – vchod z náměstí Place Denfert-Rochereau. Tato pařížská památka není turisty skoro vůbec navštěvovaná, dokonce, dalo by se říci, moc turistů o ní ani netuší.

Od roku 1785 až do poloviny XIX. století sem byly ukládány kosti, někdy dokonce celé kostry, z pařížských hřbitovů, které musely být kvůli nové výstavě ulic a domů zcela zlikvidovány. Je to už delší doba, co jsem katakomby navštívila, ale tehdy jsme každý museli, pokud jsme si tedy chtěli svítit na cestu, vlastní baterku.

Stany bezdomovců na nábřeží Seiny

Hlavně v létě můžete při procházce kolem Seiny narazit na celou řadu celkem zachovalých stanů. Asi nejvíce se bezdomovci se svými stany koncentrují nábřeží mezi dřevěným mostem Pont des Arts a mostem Pont Royal na levém břehu řeky.

Mě samotnou zaskočilo, jak jsou pařížští bezdomovci na rozdíl od těch pražských vybavení. Celkem běžně je uvidíte, jak si smaží vajíčka na teflonové pánvi na plynové campingové bombě přímo před stanem.

Hodně bezdomovců se také různě povaluje ve stanicích metra. Vzhledem k tomu, že si stačí štípnout jeden lístek na den (pokud z metra nikde nevyjdete a proč by to taky dělali), ale i to se dá celkem snadno obejít-můžete zábrany v nepozorované chvilce přeskočit nebo jednoduše projdou dva najednou, nabízí se pařížským bezdomovcům celkem komfortní a hlavně vytápěné obydlí.

Bezdomovci v metru
Bezdomovci v metru

Pokud pojedete do Paříže v zimě, budete se až divit jaké vedro je v metru, většina lidí kolem Vás bude chodit s kabátem v ruce.

Navštívíte-li Paříž v létě, dalo by se čekat, že jako v Praze bude v podzemí příjemný chládek. Opak je však pravdou, v některých linkách (zvláště v nejvyužívanější severojižní lince č. 4) se přinejmenším pořádně zpotíte a budete se těšit, až už budete moci vystoupit.

Na konci roku 2006 se pařížská radnice rozhodla pomoci bezdomovcům a navíc je trochu vystěhovat z centra města. Na východě Paříže tak podél kanálů řeky vzniklo jakési stanové městečko. Každý bezdomovec má právo najít si ještě volný stan a zabydlet se v něm.

Stany bezdomovců
Stany bezdomovců
Stany bezdomovců
Stany bezdomovců

Dva lesy na západě a východě Paříže

Máte-li už dost všech památek Paříže a ruchu velkoměsta, můžete si udělat příjemnou vycházku do lesa. A v Paříži máte na výběr hned ze dvou. Bouloňský les (Bois de Boulogne) na západě a Vincennský les (Bois de Vincennes) na východě města. Nečekejte ale žádný „opravdový“ les, jaký znáte třeba ze středních nebo jižních Čech. V tomto případě se jedná spíše o lesíky nebo lesoparky.

Bois de Vincennes

Tento lesopark je z dvojice již zmiňovaných lesíků ten větší. Rozprostírá se na ploše 929 ha. Napoleon III. ho s přáním, že bude přeměněn na veřejný park, věnoval městu. Najdeme v něm několik jezírek, z nichž nejmalebnější je Lac des Minimes na východní straně lesoparku. Význam parku je o to větší, že se v něm nachází hrad-CHÂTEAU DE VINCENNES, který nechal jako své sídlo vybudovat Filip August. Za Ludvíka IX. byla přistavěna i kaple.

Na počátku XVI. dal král přednost zámku ve Versailles a z hradu Vincennes se stalo Státní vězení. V XVIII. století se zde dokonce osmnáct let vyráběl porcelán (továrna byla v roce 1756 přestěhována do Sévres). V roce 1944 byl hrad vážně poškozen Němci (část opevnění vyhodili do povětří a zapálili Královské pavilony).

Bois de Boulogne (Bouloňský lesík)

Bouloňský lesík se nachází na západní straně Paříže a zaujímá prostor o rozloze zhruba 900 ha, je tedy o něco málo menší než Bois de Vincennes. Naleznete v něm spoustu jezírek, vodopádů a fontán. Původně les nesl jméno les du Rouvre, v XIV. století zde byl postaven kostel Notre-Dame de Boulogne, a tak se lesíku postupně začalo říkat de Boulogne. Od doby vlády Ludvíka XIV je lesopark otevřen veřejnosti a stává se častým cílem procházek nejen Pařížanů.

V roce 1815 se zde usadili ruští a angličtí vojáci, kteří les poničili. V roce 1852 Napoleon III. daroval les městu a začalo se s jeho úpravami. Byl přeměněn v rozsáhlý park po vzoru londýnského Hyde Parku, jen slavný „speaker corner“ zde chybí. Zato tu nalezneme mnoho velkých i malých jezírek (Lac Inférieur, Lac Supérieur nebo Mare St. James), na severu lesíka je budova muzea-sídlí tu Muzeum umění a lidových tradicí (Musée des Arts et Traditions Populaires) a v jižním cípu lesa si můžete prohlídnout slavná sportoviště Dráhu Arteuil (Hippodrome d´Arteuil) a Dráhu Longchamp (Hippodrome de Longchamp), kde se každým rokem koná závod Grand prix.

Oba dva městské lesy jsou velmi dobře přístupný metrem.

Do Bouloňského lesa se dostanete ze stanic: Porte d´Arteuil (okrová linka č. 10, pozor vlak v zastávce staví je ve směru Boulogne Pont de St-Cloud), Avenue Foch (linka C dráhy RER) nebo Porte-Maillot (žlutá linka č. 1), která je propojena se stanicí Neuilly Porte Maillot linky C dráhy RER.

Do Vincennského lesa máte nejlepší přístup ze stanic: Château de Vincennes (konečná žluté linky č. 1), Porte Dorée (fialová linka č. 8) a Porte de Charenton (také fialová linka č. 8).

Disneyland (Parcs Disneyland)

Další možností, kde strávit celý den s dětmi je Disneyland. Pohodlně se sem dostanete červenou linkou A rychlodráhy RER, vystoupíte na konečné stanici Marne-la-Vallé. Tento Disneyland byl postaven v roce 1992 jako první Disneyland v Evropě.

Paříž - Expo

Paris – expo si představte asi jako hodně velké pražské Výstaviště, kde probíhá několik veletrhů najednou. Dostanete se sem metrem tmavě zelenou linkou č. 12, vystoupíte ve stanici Porte de Versailles. Podle slov několika Francouzek, které znám, je to místo, které je potřeba při návštěvě Paříže určitě vidět, podle mne se vůbec nic nestane, pokud ho vynecháte, jen přijdete o možnost vidět pařížskou tramvaj (nízkopodlažní, podobná našim nejnovějším, jen je zelenomodrá), která kolem stanice metra projíždí …

České centrum v Paříži

Pokud Vás už bude štvát všude přítomná francouzština, zajděte si večer na koncert do Českého centra. Každá pátek od sedmi večer zde v krásném sklepě budovy Českého centra a Českého konzulátu koncertuje nějaká převážně jazzová skupina nebo muzikant. Ve většině případů se jedná o americké zpěváky. Vstupné na koncert stojí 5 euro, pro studenty 3 eura.

Do Českého centra nemusíte jít jen na koncert. Několikrát do roka se tu konají velmi zajímavé výstavy českých i zahraničních umělců. České centrum nejdete v malé uličce rue Bonaparte v domě č. 18 v centru Paříže, kousek za mostem Pont des Arts. Z metra je nejbližší stanice St. Germain des Près (fialová linka č. 4).

Aktuální informace o koncertech a výstavách naleznete na internetových stránkách centra: www.centretcheque.org, www.czechcentres.cz/paris nebo na telefonních číslech +33 153 730 022 a +33 153 730 025.

Pařížské pasáže

V Paříži naleznete také mnoho pasáží. Tak neváhejte a všechny je pořádně prozkoumejte!

Passage Choiseul

Jednou z nejznámějších a nejživějších pasáží je nákupní třída Passage Choiseul. Vchod ní naleznete z ulice rue St. Augustin č. 25. pasáž byla vybudována začátkem XIX. století (ve dvacátých letech).

vodní hodiny v pasáži na Champs Elysées (nahrál: slávka)
vodní hodiny v pasáži na Champs Elysées
bezdomovec v Des Halles (nahrál: slávka)
bezdomovec v Des Halles
CHÂTEAU DE VINCENNES - 5 min. pěšky od stanice R.E.R. Vincennes se nachází jedna se tří fr. národních památek, původní sídlo fr.králů. Věž (hrad) je obklopen rozsáhlým areálem novějších zámeckých budov a parkem. Vstup jen do hradu a kaple.  (nahrál: tomr)
CHÂTEAU DE VINCENNES - 5 min. pěšky od stanice R.E.R. Vincennes se nachází jedna se tří fr. národních památek, původní sídlo fr.králů. Věž (hrad) je obklopen rozsáhlým areálem novějších zámeckých budov a parkem. Vstup jen do hradu a kaple.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA