A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Francie - Paříž - Průvodce

Eiffelova věž Martovo pole Vojenská škola Sídlo UNESCO Palác Chatillot Invalidovna

Eiffelova věž (La Tour Eeffel)

K tzv. „Eiffelovce“ se metrem dostanete z několika stanic. Nejblíže to máte ze stanice rychlodráhy RER (linka C) Champ de Mars-Tour Eiffel, která je propojená se stanicí Bir-Hakeim zelené linky č. 6. Možná lepší možností je vystoupit z metra ve stanici École Militaire (fialová linka č. 8) a projít k Eiffelovy věži od Vojenské školy přes Martovo pole.

Eiffelova věž byla postavena při příležitosti Mezinárodní výstavy v roce 1889, která se konala právě v Paříži. Je nejvýznamnějším dílem svého architekta Gustava Eiffela. V době svého vzniku byla nejvyšší stavbou na světě.

Celkově měří 320 metrů (v závislosti na venkovní teplotě se její výška mění zhruba o 15 cm) a váží přibližně 7 000 tun. Její nátěr se obnovuje každých sedm let a říká se, že se vždy spotřebuje 50 tun barvy. Odborníci tvrdí, že i při velkém větru vychýlení nejvyššího bodu nepřesahuje 12 cm.

Eiffelova věž stojí na čtyřech pilířích s betonovými základy a je rozdělená do tří pater. Až do druhého se dá vyjít pěšky (nebo samozřejmě můžete jet výtahem) , do třetího patra pak výtahem jet musíte. První poschodí je výšce 57 m, druhé o 58 m výše a třetí je 274 m vysoko.

V prvním i druhém patře jsou restaurace, v zimě si dokonce můžete v prvním patře zabruslit ne umělém ledu. Pokud máte štěstí na velmi dobrou viditelnost (a to se kvůli příliš znečištěnému ovzduší nestává příliš často), ze třetího poschodí se Vám naskytne až 70 km daleký rozhled. Úplně nejvyšší místo na rozhledně patří meteorologické stanici, na vrcholku je umístěna televizní anténa (od roku 1957) a radiový vysílač. Poslední patro dnes slouží i k letecké navigaci.

Nyní je „Eiffelovka“ nejnavštěvovanější památkou Paříže, v době svého vzniku však mnoho nadšení nevzbuzovala a dokonce měla být po výstavě zbourána. Mnoho slavných architektů a umělců tehdejší doby (např. Gounod, Maupassant nebo syn Dumase) tvrdilo že věž Paříž spíše hyzdí než zdobí. Počátkem 20. století ji ale naopak mnoho umělců a hlavně básníků začalo ve svých dílech oslavovat (např. Apollinaire nebo Cocteau). „Eiffelovka“ se tak začala objevovat nejen v literatuře ale i na obrazech dnes velmi známých malířů-Pissaro, Seurat.

Poprvé u příležitosti oslav příchodu nového tisíciletí, byla „Eiffelovka“ hojně osvícena. Nyní je, podle mého názoru celkem dost nevkusně, osvětlována každý den po setmění. Rok od roku jsou přidávány další a další světýlka. Takže pokud navštívíte Paříž dnes, uvidíte oranžově osvícenou „Eiffelovku“ (to je ještě celkem zajímavé), která každou celou hodinu pokaždé jinak zabliká modrými světýlky.

Letošní novinkou jsou zelené svítící pásy nataženy mezi prvním a druhým patrem sbíhající se do jednoho bodu směrem k prvnímu poschodí (to je podle mne to nejnevkusnější). Z vrcholku věže svití modré dokola se otáčející světlo, které i přes hustě osvětlenou noční Paříž dosvítí několik kilometrů daleko (až na druhou stranu Paříže).

Eiffelovka v noci
Eiffelovka v noci
Eiffelovka - detail
Eiffelovka - detail
Eiffelovka zespodu
Eiffelovka zespodu
Eiffelovka
Eiffelovka
Eiffelovka ve dne
Eiffelovka ve dne
Typická francouzská hra pétanque
Typická francouzská hra pétanque
Opět Pétanque
Opět Pétanque

Martovo pole (Champ De Mars)

Martovo pole (park pod Eiffelovou věží mezi Seinou a Vojenskou školou) bylo původně vojenským prostorem, později přeměněným v zahradu podle plánů architekta Formigé z let 1908 až 1928. V roce 1783 se tu fyzik Charles dokonce pokoušel vzlétnout s balónem plněným vodíkem. V roce 1790 zde byly velkolepé oslavy ročního výročí dobytí Bastilly. A navíc pravidelně se zde konaly veletrhy a světové výstavy. A právě od třetí Mezinárodní výstavy v roce 1889 místu dominuje „Eiffelovka“.

Vojenská škola (École Militaire)

Vojenská škola z jihu uzavírá Martovo pole. Stavba budovy byla dokončena v roce 1773 na popud Madame de Pompadour podle nákresů architekta Jacques-Ange Gabriela, aby zde mohli studovat i chlapci z méně majetných či chudých rodin. K jedním z nejznámějším žákům patřil i Napoleon Bonaprte.

Pro veřejnost budova přístupná není.

Sídlo UNESCO (Palais de L´UNESCO)

Budova se nachází těsně za Vojenskou, pochází z let 1955 až 1958. Postavena byla ve tvaru písmene Y. Na výzdobě budovy se podílelo mnoho významných umělců různých národností – např. Miró, Henry Moore, Jean Arp, Picasso, Tamayo nebo Artigas.

Naopak pokračujeme-li od „Eiffelovky“ na druhou stranu přes most pont d´Iéna (směrem od Vojenské školy), dojdeme k Paláci Chatillot. Za ním se pak nachází stanice metra Trocadéro (světle zelená linka č. 9 a tmavě zelená linka č. 6).

Palác Chatillot (Palais De Chatillot)

Palác Chatillot je obrovská budova, která počátkem 20. století nahradila původní palác Trocadéro (palác budovaný za vlády Napoleona pro jeho syna). Palác má dvě křídla, v levém (stojíme-li zády k Eiffelovy věži) je Muzeum námořnictva (Musée de la Marine) a Muzeum člověka (Musée de l´Homme), v pravém křídle paláce je umístěno Muzeum francouzských památek.

Palác Chatillot
Palác Chatillot

Muzeum námořnictva

Zdejší muzeum námořnictva je jedno z nejbohatších muzeí svého druhu. Vystavují se tu modely slavných lodí, potřeby pro námořníky, upomínkové předměty a další umělecká díla spojená s mořem. Je zde uchován i model lodi La Belle Poule, která přivezla pozůstatky Napoleona I. z ostrova sv. Heleny.

Muzeum člověka

V muzeu člověka se setkáte s bohatými sbírkami z oborů antropologie a etnologie. Seznámíte se s různými způsoby života lidského druhu. V paleontologickém oddělení naleznete i několik kosterních pozůstatků, mimo jiné je zde k vidění i Venuši z Lespugue, která pochází z doby kamenné (15 000 – 10 000 let př. n.l.) a je vyřezávaná z mamutího klu. V etnografickém oddělení se vystavují historické oděvy, zbraně a šperky.

Muzeum francouzských památek

Muzeum francouzských památek bylo založeno v roce 1880, je věnované francouzskému monumentálnímu umění. Reprodukce uměleckých předmětů, především soch, zde uvidíte v životní velikosti. Sbírky jsou rozděleny podle období, jednotlivých škol a oblastí. Dobře zde můžeme sledovat vývoj stylů a témat volených umělci.

Velvyslanectví české republiky

V blízkosti Eiffelovy věže, v ulici Avenue de Suffren, se nachází budova Velvyslanectví České republiky.

Invalidovna

Od „Eiffelovky“ sem můžete dojít pěšky, nebo vystupte z metra ve stanicích Invalides (žluté C dráhy RER, fialová linka č. 8, světle modrá linka č.13), La Tour-Maubourg fialová linka č. 8) nebo Varenne (světle modrá linka č. 13).

Pod názvem Invalidovna si představme komplex, který zahrnuje Hôtel des Invalides, Dôme des Invalides a kostel sv. Ludvíka.

Hôtel des Invalides

Se stavbou budovy bylo započato za vlády Ludvíka XIV. Až do této doby museli staří invalidi z války žít pod ochranou nějakého kláštera nebo byli donuceni žebrat na ulici. Hôtel de Invalides byl dokončen v roce 1676 a přijal pod svou ochranu až čtyři tisíce vysloužilých veteránů.

Ve středu průčelí nad řadou oken a portálem naleznete reliéf Ludvíka XIV, přezdívaného Král Slunce. Vedle něho je socha Spravedlnosti a Opatrnosti.

Kostel sv. Ludvíka

(Église St. Louise des Invalides) Kostel o třech lodích byl navržen architektem Haroudin Mansartem. V jeho podzemní hrobce je mnoho francouzských generálů a maršálů, mezi nimi také autor francouzské hymny Marseillaisy Rouget de Lisle.

Dóm Invalidů

(Dôme des Invalides) Celému komplexu jednoznačně dominuje Dóm. Za hezkého počasí odlesk jeho pozlacené střechy od paprsků sluníčka září nad půlkou Paříže. Vchod do něho naleznete z náměstí Place Vauban, architektem stavby je opět Hardouin Mansart. Mansart byl věrný své době a celou budovu navrhl přísně v klasicistním duchu. Z venku fasádu zdobí dórské a koryntské sloupy.

Interiér budovy je podobně jednoduchý jako zevnějšek, půdorys kopíruje tvar řeckého kříže. Stěny jsou zdobeny malbami Viscontiho. Dóm se stal hrobkou mnoha členů rodiny Napoleona I. Bonaparta. Jeho hrobka se nachází přesně ve středu pod kupolí, jeho ostatky sem byli přivezeny z ostrova sv. Heleny v roce 1840, tedy 19 let po císařově smrti. Ostatky jsou uzavřeny v šesti rakvích.

V první plechové, druhé mahagonové, třetí čtvrtá jsou olověné, pátá byla vyrobena z ebenového dřeva a šestá ze dřeva dubového.Tyto rakve jsou ještě vloženy do sarkofágu z červené žuly. Dvanáct soch od Pradiera okolo Napoleonovy hrobky symbolizuje jeho vítězství ve válkách.

Dóm
Dóm

Vojenské muzeum

V celém komplexu Invalidovny dále naleznete Vojenské muzeum. Sídlí v několika budovách a jeho sbírky patří k nejbohatším na světě. Můžete si zde prohlédnout nejen zbraně od 14. století až po současnost, ale i mnoho upomínkových předmětů a zajímavostí, které jsou z historického hlediska velmi cenné. Mezi další cennosti patří například Napoleonův plášť, dělová koule, která zabila Turenna nebo dřevěná noha generála Daumesnila.

La Tour Eeffel (nahrál: NOi)
La Tour Eeffel
Palais De Chatillot - Z La Tour Eeffel (nahrál: NOi)
Palais De Chatillot - Z La Tour Eeffel
Panorama z La Tour Eeffel (nahrál: NOi)
Panorama z La Tour Eeffel
La Tour Eeffel (nahrál: NOi)
La Tour Eeffel
Dáma v noci. - Bez komentáře. (nahrál: tomr)
Dáma v noci. - Bez komentáře.
Eiffelovka z Trocadera (nahrál: Marie9)
Eiffelovka z Trocadera

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA