A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Francie - Paříž - Průvodce

Radnice Rue De Rivoli Věž sv. Jakuba Samaritaine a další obchody Forum Des Halles Kostel Sv. Eustacha

Budova radnice

Vystoupíte-li z metra ve stanici Hôtel de Ville (žlutá linka č.1 nebo hnědá linka č. 11) ocitnete se přímo před pařížskou radnicí.
Radnice stojí na náměstí původně zvaném Place de Grève (slovo la grève lze do češtiny přeložit výrazem stávka).Bývalo na něm popraviště. První radnice zde stála již ve XIII. století. Se stavbou nové budovy radnice se začalo v roce 1533 ve stylu italské renesance. Za Velké francouzské revoluce a při revoluci v roce 1848 byla budova značně poškozena. Za Pařížské komuny v roce 1871 z velké části dokonce vyhořela. Velká rekonstrukce, v podstatě přestavba, celé radnice proběhla v letech 1874 až 1882 v novorenesančním slohu. Výzdoba fasády je kopií fasády z XVI. století. Na průčelí je 136 soch představujících významné občany Paříže a personifikace francouzských měst.

Městská rada Paříže se skládá ze 136 zastupitelů, kteří jsou voleni na šest let v každém z dvaceti pařížských „arrondissementů“. Zastupitelé volí starostu.

Chcete-li radnici navštívit, a to vřele všem doporučuji, mě se návštěva velmi líbila, musíte si předem prohlídku rezervovat. Pro skupiny (je lepší si prohlídku rezervovat jako skupina, ale i jako jednotlivcům je Vám nabízena návštěva radnice ) je radnice otevřena každý den od pondělí do pátku po předchozí domluvě. Prohlídky jsou zdarma a navíc komentované určitě ve francouzštině a na speciální přání i anglicky.

Prohlídnete si tak nevšední prostory, kam většinu turistů nenapadne jít a dozvíte se jaké významné akce se ve kterých sálech kde konají. Pro více informací a případnou rezervaci se podívejte na oficiální stránky radnice www.paris.fr nebo zavolejte na informační linku +33 820 007 575.

V přízemí radnice se také velmi často konají, podle mých slov, úžasné výstavy fotografií. Vstup bývá zdarma, jen je třeba vydržet chvíli ve frontě. Já sama jsme naposled navštívila výstavu francouzského fotografa XX. století Roberta Doisneaua, která se mě velmi nadchla.

Poslední dobou bývá radnice o Vánocích, dle mého názoru, dosti nevkusně vyzdobena spoustou malých různobarevných blikajících světélek. Před radnicí si můžete zabruslit na umělém ledu, který ale většinou nebývá v dobrém stavu, protože zimy jsou v Paříži dosti teplé a deštivé. Mimo velké kluziště je zde také malá umělá bobová dráhy pro děti.

Radnice
Radnice

Rue De Rivoli

Hlavním bulvárem Paříže procházejícím kolem radnice je Rue de Rivoli (o Vánocích též velmi vyzdoben). Se stavbou se začalo za vlády Napoleona I. (přesněji v roce 1811) a pokračovalo se až do XIX. století paralelně s výstavbou Richelieova křídla Louvru, které je orientováno právě směrem sem.

Place du Châtelet

Výstup z metra buď ve stejnojmenné stanici Châtelet (světle růžová linka č. 7, fialová linka č. 4, žlutá linka č.1 nebo nejnovější fialová linka č.14) nebo ve stanici Les Halles.(fialová linka č.4). Můžete také použít dráhy RER, linky A, B, D, pak vystoupíte ve stanici Châtelet –Les Halles. Châtlet je jedna, jak jste možná již pochopili, z největších přestupních stanic metra v Paříži.

Navíc všechny tři stanice, které jsem před chvilinkou jmenovala jsou navzájem podzemními chodbami propojené. Ale nemějte strach, všechno je dobře značeno (v nejhorším se jen „trochu“ projdete chodbami, užijete si jezdící koberce, který dokonce stoupá a klesá, a poslechnete si nespočet muzikantů-jedna skupina hrající převážně na smyčcové nástroje ale i na klávesy je dokonce složená z deseti členů …), asi nejlepší východ v této situaci je „sortie rue de Rivoli“, vystoupíte tak před „Mc Donaldem“ v ulici rue de Rivoli a budete pokračovat v cestě dál, Mc Donald necháte za sebou, půjdete směrem k řece. Naproti Vám uvidíte budovu celou pokrytou různými kousky plastů (převážně ze starých PET lahví) a kovů složených do obrazců (viz foto).

Budova
Budova

Nebo se pokusíte najít východ označený modrou cedulkou s bílým písmem „sortie Place du Châtelet“, tak byste vylezli z metra přímo na náměstí.

Náměstí bylo pojmenováno podle starobylé pevnosti Grand Châtelet postavené na obranu blízkého mostu Pont au Charge. Za Napoleona I. byla však zničena. Dnešní vzhled náměstí pochází z doby Napoleona III. Ve středu náměstí je fontána-Fontána du Châtelet z roku 1858. Sloup stojící uprostřed fontány byl vztyčen v roce 1808 na památku vítězství Napoleona I.

Věž sv. Jakuba

(Tour St. Jacques) Vracíme-li se znovu směrem k rue de Rivoli, pojdeme kolem osamocené věže sv. Jakuba. Je to to jediné, co zbylo z kostela St. Jacques la Boucherie, který byl zničen v roce 1797. Ve středověku byl kostel jedním z nejslavnějších poutních míst, což také připomíná pamětní deska na trávníku pod věží. Věž je vysoká 52 m, postavená v čistém plaménkovitém gotickém slohu. Okna věže jsou tedy velmi uzounká. Socha B. Pascala má připomínat jeho pokusy s tíží vzduchu, které se konaly právě na vrcholku této věže. Dnes je věž sídlem meteorologické a klimatologické stanice.

Samaritaine a další obchody

Poznámka: nákupy v Paříži jsem pospala v samostatné kapitole zde .

V blízkosti bulváru rue de Rivoli je několik velmi známých obchodních domů. Z nichž nejvýznamnější je Samaritaine stojící na nábřeží Seiny u Nového mostu (Pont Neuf). Jméno Samaritaine dostala podle sochy Samaritánky dávající pít Kristovi, která stála u studánky pod mostem a vodou zásobovala Louvre a Tuilerijskou zahradu.

Zrovna v tomhle obchodním domě je mnoho drahých značek (vyjeďte se výtahem alespoň podívat na horní terasu domu, z které je překrásný rozhled po Paříži, který je dokonce zdarma), ale v ostatních se velmi dobře nakupuje (např Etam, vchod z rue de Rivoli). Pokud Vás už omrzí chození po oblečení, určitě se alespoň chvilinku pokochejte architektonickým řešením budov obchodních domů.

Obchodní domy
Obchodní domy
Obchodní domy
Obchodní domy
Obchodní domy
Obchodní domy
Obchodní dům
Obchodní dům

Forum Des Halles

Dalším (po la Défense) velkým obchodním střediskem jsou les Halles (stejnojmenná stanice metra, již zmiňovaná výše).

S velkou přestavbou v centru města a v blízkosti kostela sv. Eustacha (viz dále) se začalo v roce 1969, po té co byl původní velký potravinový trh přesunut do Rungis. Tradice tržiště v tomto místě spadá již do 12. století. První pařížské tržiště se rozkládalo na ostrově l´Ile de la Cité, druhé pak na dnešní náměstí Place de l´Hôtel de Ville. Třetí bylo zřízeno v roce 1110 právě na tomto místě.

Celé centrum bylo slavnostně otevřeno o deset let později, 4. září 1979. Ve čtyřech patrech nalezneme vše od luxusních prodejen až po ty běžnější jako je například H&M, který máme i v České republice, nebo FNAC (po Francii velmi rozšířený obchod s muzikou a knížkami). Celý povrch budovy je tvořen kovovou konstrukcí vyplněnou skleněnými plochami.

Součástí celého komplexu jsou i muzea: Muzeum voskových figurín (Nouveau Musée Grévin), Muzeum holografie (Musée de l´Holographie) a Cousteauvo oceánografické muzeum (Océanique Cousteau) představující podmořský svět. Vchod do posledního jmenovaného muzea naleznete z Place Carré.

Kostel Sv. Eustacha

(Église St. Eustache) Kostel sv. Eustacha je po Notre-Damu druhým „nejvýpravnějším“ kostelem Paříže. Nachází se na okraji plochy, kde nyní stojí obchodní a zábavní centrum Les Halles. Základní kámen byl položen v roce 1532, jeho výstavba byla však velmi pomalá, s přestávka trvala 105 let. Kostel je postaven v goticko-renesančním slohu a svým půdorysem kopíruje půdorys svého vzoru-katedrály Notre-Dame.

Přechod slohů je nejlépe vidět po stranách a v apsidě, obecně můžeme říci, že stavba je spíše gotického charakteru, výzdoba pak spadá již do období renesance.

Za Velké francouzské revoluce (1789) byl kostel odsvěcen a stal se chrámem Zemědělství. V roce 1844 dokonce vyhořel. Kostel byl ve francouzských dějinách velice důležitý. byli zde pokřtěni například kardinál Richelieu nebo madame de Pompadour. Král Ludvík XIV. (asi nejznámější ze všech Ludvíků) zde absolvoval první přijímání. Konal se tu i nespočet pohřbů významných osobností (pohřeb Molièra, Mirabeaua a La Fontaina).

na ulici Rue De Rivoli (nahrál: slávka)
na ulici Rue De Rivoli
ulice Rue De Rivoli, vlevo je Louvre (nahrál: slávka)
ulice Rue De Rivoli, vlevo je Louvre
...s vyhlídkou na střeše (nahrál: slávka)
...s vyhlídkou na střeše
fontána na náměstí u Chatelet (nahrál: slávka)
fontána na náměstí u Chatelet
kostel Sv. Eustacha (nahrál: slávka)
kostel Sv. Eustacha
Forum Des Halles (nahrál: slávka)
Forum Des Halles
Forum Des Halles (nahrál: slávka)
Forum Des Halles

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA