A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Francie - Paříž - Průvodce

Kostel Saint Germain Des Près Kostel sv. Sulpice (St. Sulpice) Lucemburská zahrada Lucemburský palác Pantheon Rue Saint Jacques Sorbnonna Boulevard St. Michel

Čtvrť kolem Sorbonny, Lucemburské zahrady a Pantheonu se nazývá Latinská čtvrť (Quartier latin). Právě díky Sorbonně a významnému gymnáziu naproti ní - Lycée Louis Le Grand, je převážně studentskou čtvrtí. Jméno nese podle skutečnosti, že až do roku 1789, tedy do Velké francouzské revoluce, byla latina oficiálním školním jazykem. Profesoři a studenti ji dokonce užívali i v běžné konverzaci.

Vystoupíte-li z metra ve stanici Saint-Germain des Près (fialová linka č. 4), ocitnete se před kostelem Saint Germain des Près.

Kostel Saint Germain Des Près

Kostel St. Germain des Près, stojící na rozhraní čtvrti St. Germain a Latinské čtvti, je nejstarší kostel ve městě, byl postaven mezi XI. a XII stoletím v románském slohu. I přesto, že byl čtyřikrát zničen, byl vždy opraven ve stejném stylu jako původní stavba, takže laik nic nepozná. Pokud bude kostel otevřen, určitě se podívejte i dovnitř.

Kostel sv. Sulpice (St. Sulpice)

Z náměstí před nejstarším kostelem se vydejte směrem od Seiny, dorazíte na malé náměstí před kostel svatého Sulpice. Nacházíte se před po Notre-Damu největším kostelem v Paříži. Během stavby kostela, která trvala přes 130 let, se vystřídalo šest architektů. Posledním z nich byl G. N. Servandoni z Florencie.

Kostel bývá většinou otevřen, a tak si určitě zajděte prohlídnout i interiér. Interiér je bohatě zdobený, mezi nejvýznamnější malíře, kteří zde vytvořili několik fresek, patří Eugène Delacroix. Eugène Delacroix žil nedaleko odsud, v malé uličce rue de Furstenberg za kostelem St Germain des Près v domě č. 6, kde také v roce 1863 zemřel. V kostele jsou umístěny největší varhany ve Francii.

Kostel, bohužel trochu pod lešením
Kostel, bohužel trochu pod lešením
Kostel
Kostel

Lucemburská zahrada (Jardin du Lexembourg)

Od kostela pokračujte úzkou uličkou dále, až dojdete k bráně Lucemburské zahrady. Během léta a ostatních teplých měsíců je zahrada plná studentů posedávajících nejen na lavičkách, ale i po zemi. V zahradě je několik soch a nádherná Fontána Medici.

Socha
Socha
Vchod do zahrad
Vchod do zahrad

Lucemburský palác (Palais du Luxembourg)

Lucemburský palác nechala postavit Marie Medicejská po smrti svého manžela, krále Jindřicha IV. V roce 1612 koupila pozemek od vévody Françoise de Luxembourg a v o tři roky později, v roce 1615, se začalo se stavbou paláce. Palác byl nádherně vyzdobený malířem Rubensem, tyto obrazy nyní tvoří samostatnou sbírku v Louvru.

Až do Velké francouzské revoluce v roce 1789 palác patřil královské rodině, poté jí byl odebrán a stal se Státním vězením. Dnes je sídlem francouzského Senátu a pro jeho návštěvu musíte dostat souhlas Sekretariátu Senátu. Takže jako běžný turista se tam moc lehko nedostanete.

Pohled do zahrady
Pohled do zahrady
Budova senátu
Budova senátu

Pantheon (Panthéon)

Malý kousek od Lucemburské zahrady, na vrcholku kopce, se nachází Pantheon. Kostel dokončený v roce 1789 má tvar řeckého kříže a v jeho podzemí se nachází krypta, kde jsou uložena těla mnichů a dalších významných mužů. Svoji hrobku tu například má Victor Hugo, Émile Zola, Voltaire nebo samotný autor stavby Soufflot. Ten však zemřel v roce 1780, devět let před jejím dostavěním, a kostel musel dokončit jeho žák Rondelet.

Ze 117 metrů vysoké kupole je krásný výhled na Paříž. Pod Pantheonem, na levé straně ulice (díváme-li se od Pantheonu) je jedna z nejlevnějších kaváren z celé čtvrti, což ji ale nijak neubírá a kvalitě. Já sama jí mám velmi ráda.

Panthéon
Panthéon
Panthéon
Panthéon

Rue Saint Jacques - Sorbonna

Od Pantheonu se vydejte touto ulicí dolů směrem k řece. Po levé ruce uvidíte budovu nejstarší francouzské univerzity-Sorbonny, po pravé ruce budete mít gymnázium Lycée Louis Le Grand.

Ulice rue St Jacques, + Sorbonna
Ulice rue St Jacques, + Sorbonna

Sorbnonna (La Sorbonne)

Jméno nese po Robertu de Sorbon, zakladateli koleje pro 16 nejchudších studentů teologie, pocházejícím z ardenské vesnice Sorbon. K největším stavebním úpravám došlo v XVII. století za kardinála Richelieu (který je také v univerzitním kostele pohřben) a za vlády Napoleona I. (rok 1806). Vnitřek budovy, pokud nejste studentem, můžete navštívit na základě písemné žádosti rektorátu univerzity.

Interiér je zdobený několika kresbami a malbami, z nichž nejvýznamnější je „Posvátný háj“ („Bois sacré“) od Puvise de Chavannes. Myslím, že běžného turistu psaní dopisu za návštěvu nestojí, navíc byste nejspíš museli mít nějaký zvláštní důvod, aby Vám prohlídka byla umožněna. Součástí budovy je i již zmíněný univerzitní kostel. Sorbonnský kostel (Église de la Sorbonne) byl postavený v jezuitském stylu v letech 1635-1642, tím pádem je jednou z nejstarších částí univerzitních budov.

Lycée Louis Le Grand

Toto gymnázium je považováno za nejprestižnější gymnázium Paříže. Zároveň patří i k nejstarším, bylo založeno v roce 1563.

Boulevard St. Michel

Bulvár St. Michel, rovnoběžný s rue St. Jacques, se dá považovat za hlavní tepnu Latinské čtvrti. Zvláště v jeho dolní části nalezneme mnoho zajímavých obchodů. Mým nejoblíbenějším je velký antikvariát Boulinier, který má otevřeno každý den až do 23:00.

Najdete zde mnoho zajímavých knížek (od kreslených komiksů, přes učebnice, až po klasická díla) nejen ve francouzštině již od velmi nízkých cen (nejlevnější knížky koupíte za 0,5 eura, tedy za méně než 15 korun).

V blízkosti Latinské čtvrti najdete další zajímavou zahradu. Jedná o Zahradu rostlin (Jardin des plantes) založenou v roce 1626. Z metra je nejlépe přístupná buď ze stanice Jussieu (růžová linka č. 7 a okrová linka č. 10) nebo ze stanice Gare d´Austerlitz (okrová linka č. 10, oranžová linka č. 5 a linka C dráhy RER). Původní název zahrady založené dvěma lékaři Ludvíka XIII. (Hérourard a Guy de la Bosse) zněl „Královská zahrady léčivých rostlin“ („Jardin royal des herbes médicinales“).

V zahradě sídlí i Muzeum přírodních věd, za skleníky s rostlinami z Jižní Ameriky a Austrálie naleznete bludiště ze vzácných rostlin. Nedaleko zahrad je mešita.

Lucemburské zharady (nahrál: Lucie Tichá)
Lucemburské zharady
Lucemburské zahrady (nahrál: Lucie Tichá)
Lucemburské zahrady
Lucemburské zahrady - budova Senátu (nahrál: Lucie Tichá)
Lucemburské zahrady - budova Senátu
Senát (nahrál: Tomáš)
Senát
 (nahrál: Tomáš)
 (nahrál: Tomáš)
 (nahrál: Radka )
 (nahrál: Radka )
 (nahrál: Radka )
 (nahrál: Radka )
 (nahrál: Radka )

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA