A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Francie - Paříž - Průvodce

Louvre Malý vítězný oblouk Avenue Des Champs Élysées Velký vítězný oblouk La Défense

Jak už jsem psala v úvodu, Paříží protéká řeka Seina. Těsně u pravého břehu v centru se nachází Louvre. Směrem na severozápad v jedné linii se nachází hned několik známých památek Paříže. Stoupneme-li si tedy doprostřed ke vchodové pyramidě du Louvru, při dobré viditelnosti směrem za Malým Vítězným obloukem uvidíme sloup na náměstí Svornosti (place de la Concorde), Velký vítězný oblouk (L´Arc de Triomphe) na konci širokého bulváru avenue des Champs Elysées a v dálce Velký oblouk (Grande Arche) v moderní čtvrti La Défense.

Louvre

K Louvre je nejblíže ze zastávky metra Palais Royal-Musée du Louvre (žlutá linka č.1)

Hlavní vchod se nachází u Pyramidy na Napoleonově nádvoří (Cour Napoleon). I přesto, že nemáte v plánu si prohlížet sbírky v muzeu, určitě se vyplatí sjet se podívat dolů do Pyramidy. Muzeum je otevřeno každý den kromě úterý a některých dní volna. Všem vřele doporučuji zajít si do Louvru první neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma. Navíc každý pátek večer je vstup zdarma pro studenty do 26 let (vezměte si s sebou ISICa nebo jiné potvrzení o studiu). Bližší informace a ceník naleznete na www.louvre.fr.

Fontána
Fontána
Pohled zevnitř ven
Pohled zevnitř ven

Stručná historie Louvru

Louvre byl po staletí sídlem francouzských králů. Jeho první přestavba začala v polovině 14. století za vlády Karla V. Louvre byl však po té obsazen Angličany a za své sídlo si ho znovu vybral až František I. Jako muzeum bylo pro veřejnost otevřeno 10. 8. 1793. Nejdříve byly vystavovány královské sbírky, avšak pouze ve Velké a Malé galerii. K velkému rozšíření došlo za vlády Napoleona I., po jeho porážce Angličany ale musela být část sbírky vrácena. Dokonce v letech 1803-1815 muzeum neslo jeho jméno. K dalšímu rozvoji došlo po roce 1817 (Louvre získal větší část sbírek Muzea francouzských památek).

Na samotné budově muzea rozpoznáme stopy staletého vývoje. Nalezneme zde prvky renesance, baroka i klasicismu. Nejnovější stavbou vybudovanou u Louvru je prosklená pyramida. která dnes slouží jako vchod. Byla vybudována k 200. výročí Velké francouzské revoluce v březnu 1989. Velká pyramida je dvacet metrů vysoká a obklopuje ji ještě několik menších a fontán. Jejím architektem je Američan čínského původu Jeoh Ming Peih.

Louvre a velká pyramida
Louvre a velká pyramida
Zevnitř pyramida + vnějšek
Zevnitř pyramida + vnějšek

Sbírky v muzeu

Sbírky v muzeu jsou členěny do tří oddělení nesoucí názvy Richelieu, Sully a Denon.

Která sbírka se kde nachází si nejlépe najdete na plánku Louvru, jež si nezapomeňte vzít při v chodu do muzea. Jen snad pro zajímavost uvedu, že Mona Lisa (ve francouzštině La Joconde) je umístěna v prvním patře v oddělení „italské malířství“. Všude jsou ukazatele, takže tento obraz od Leonarda da Vinciho určitě neminete.

Restaurátorské práce v Muzeu
Restaurátorské práce v Muzeu
Strop v Louvru-maskaron
Strop v Louvru-maskaron

Malý vítězný oblouk

Malý Vítězný oblouk ,též nese název Triumfální oblouk (L´Arc de Triomphe du Carroussel), se nachází před Louvrem. Byl postaven v letech 1806-1808 jako památka Napoleonova vítězství u Slavkova a Ulmu v roce 1805. Je napodobeninou oblouku Septima Severia v Římě.

Malý Vítězný oblouk
Malý Vítězný oblouk

Náměstí svornosti (Place de la Concorde)

Výstup z metra na Náměstí Svornosti je hned ze stanice Concorde (linky č. 1, 8 a 12).

Původně se ve středu náměstí tyčila jezdecká socha Ludvíka XV., která byla stržena během Velké Francouzské revoluce. Nyní uprostřed náměstí stojí egyptský obelisk se zlatou špičkou z chrámu v Luxoru. Obelisk, vysoký 23 metrů, daroval v roce 1831 Mehmet-Ali francouzskému králi Ludvíkovi-Filipovi. V rozích náměstí se nachází 8 soch, které symbolizují francouzská města (socha ženy, jež má na hlavě místo čepce karikaturu města).

Dnes je na náměstí Svornosti vybudován velký kruhový objezd, který se stává místem oslav.

Avenue Des Champs Élysées

Původně bažina (v roce 1667 zúrodněna), nyní je Avenue des Champs Élysées velmi široký bulvár lemovaný převážně drahými obchody, který spojuje Place de la Concorde s Place Charles de Gaulle, kde se nachází Velký Vítězný oblouk (L´Arc de Triomphe).

Za normálních okolností plní funkci víceproudé komunikace, během oslav (vítězství nebo postup do finále při mistrovství světa, oslavy dobytí Bastilly (14.7.). atd.) je však pro auta uzavřen a stává se významným místem, kde lidé slaví. Pokud se Vám tedy naskytne příležitost být na Champs-Élysées během oslav, určitě neváhejte a zajeďte se tam podívat (několik stanic metra, viz plán metra).

Velký vítězný oblouk (L´Arc de Triomphe)

Velký Vítězný oblouk se nachází na horním konci Champs Élysées, u východu z metra – stanice Charles de Gaulle – Étoile (linka č. 1, 2, 6 a A). Náměstí, na kterém stojí, se nyní jmenuje Place Charles de Gaulle.Toto jméno však neneslo vždycky, dříve bylo pojmenováno podle svého tvaru a hlavních silničních tepen, které z něj vycházejí -jmenovalo se Place d´Étoile (l´étoile ve francouzštině znamená hvězda).

S jeho stavbou se začalo v roce 1806 na přání Napoleona I. Dokončen byl v roce 1836, měří 50 m na výšku, široký je 45 m. Nahoru na oblouk se dá vyjít, výhled je však lepší z jiných vyvýšených míst Paříže. Uvnitř oblouku je malé muzeum s historií stavby.

Vítězný oblouk
Vítězný oblouk
Vítězný oblouk
Vítězný oblouk

La Défense

La Défense je moderní čtvrť pokračující v ose Louvre - Place de la Concorde – Vítězný oblouk. S její výstavbou se začalo už v roce 1955, největší změny však nastaly až v osmdesátých a devadesátých letech dvacátého století.

Nejsnáze se sem dostanete metrem, žlutou linkou č. 1, nebo linkou A metra RER. Vystoupíte na stanici La Défense.

Velká Archa (Velký oblouk ve čtvrti La Défense), francouzsky Grande Arche

Velkou Archu navrhl v roce 1982 dánský architekt Johan Otto von Spreckelsen, stavba však byla dokončena až v roce 1989. Oblouk je vysoký 105 metrů, což znamená, že by se pod něj vešla i katedrála Notre-Dame. Ve středu oblouku je zavěšena plachta, tzv. Mrak. Jako návštěvníci Paříže můžete vyjet výtahem až na horu a pokochat se krásným výhledem na Paříž. Archa není ale jen místem rozhledu, najdete zde převážně kanceláře.

Kromě Velké Archy je čtvrť La Défense (v překladu do češtiny slovo la défense znamená obrana) plná různě vysokých mrakodrapů. Všechny jsou převážně sídla velkých mezinárodních firem. La Défense je ale i jednou z největších nákupních zón v Evropě.

moderní čtvrť la Défense (nahrál: slávka)
moderní čtvrť la Défense
madame Défense (nahrál: slávka)
madame Défense
la Défense (nahrál: slávka)
la Défense
mramor,sklo a ocel (nahrál: slávka)
mramor,sklo a ocel
moderní umění (nahrál: slávka)
moderní umění
schody pod le Grand Arc (nahrál: slávka)
schody pod le Grand Arc
fontánky (nahrál: slávka)
fontánky
Grand Arc (nahrál: slávka)
Grand Arc
vnitřní nádvoří Louvru (nahrál: slávka)
vnitřní nádvoří Louvru
čelní strana Louvre (nahrál: slávka)
čelní strana Louvre
ulice Champs Elysée (nahrál: slávka)
ulice Champs Elysée
v pozadí náměstí Concorde s obeliskem (nahrál: slávka)
v pozadí náměstí Concorde s obeliskem
náměstí De Gaulla  (nahrál: slávka)
náměstí De Gaulla
Defénse - náměstí, Kostka (nahrál: NOi)
Defénse - náměstí, Kostka
Defénse - z Kostky (nahrál: NOi)
Defénse - z Kostky
Defense (nahrál: Zuzana Wurmová)
Defense
Defense (nahrál: Zuzana Wurmová)
Defense
Louvre v noci (nahrál: Zuzana Wurmová)
Louvre v noci
Vítězný oblouk (nahrál: Zuzana Wurmová)
Vítězný oblouk
Louvre - Pyramida (nahrál: Zuzana Wurmová)
Louvre - Pyramida
Vítězný oblouk (nahrál: Zuzana Wurmová)
Vítězný oblouk
Notre Dame -chrlič (nahrál: Zuzana Wurmová)
Notre Dame -chrlič
Moulin Rouge (nahrál: Zuzana Wurmová)
Moulin Rouge
Montmartre - malíř - Evidentně autoportrét :) (nahrál: Zuzana Wurmová)
Montmartre - malíř - Evidentně autoportrét :)
Pařížský zverimex (nahrál: Zuzana Wurmová)
Pařížský zverimex
Louvre
Louvre

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA