A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Francie - Paříž - Průvodce

Orientační ceny potravin Potraviny Trhy Oblečení Korálkárna Knížky a CD Bleší trhy

Skoro všichni turisté si ze všech návštěv přivážejí nějaký suvenýr. Zaměřím se proto na obchody s oblečením, ale i na obchody s typicky francouzskými věcmi.

Orientační ceny potravin

Pro začátek uvedu přibližný ceník základních potravin a dalších služeb:


bageta 0,80 eur
káva v restauraci od 2 eur
káva s mlékem (café au lait) od 2,50 eur
máslový croissant 1 euro (je daleko máslovější než croissanty prodávané u nás)
litr mléka 0,90 eur
poštovní známka 0,80 eur (pro Evropu)
litr bezolovnatého benzínu kolem 1,30 eura
camembert a další sýry od 2 eur (za cca 150-200g)
lístek do kina 7,50 eur/dospělí, 4,50 eur /studenti
6 vajec 1,20 euro
litr ovocného džusu od 1 eura (musím ale napsat, že i ty nejlevnější džusy ve Francii jsou daleko lepší než naše levné džusy (taky aby nebyly, když jsou drahé jako ty naše, které patří k dražším))

—————–

Potraviny

Rozhodla jsem se, že Vám přiblížím francouzské speciality, které je možné sehnat běžně v prodejnách s potravinami.

Víno

Jedním z nejznámějším francouzským produktům patří víno. Dobrá vína tu stojí od 2-3 eur/láhev. Daleko výhodnější je však koupě velkého několikalitrového balení v krabicích. Ceny začínají na osmi eurech za 8-10 litrů. Můžete tak daleko levněji sehnat i „značkové“ víno jako třeba Bordeaux. Pokud si chcete přivést domů francouzskou kuriozitu, kupte si víno v malé krabičce jako se u nás prodávají „pitíčka“ pro děti. Nečekejte ale víno bůhvíjaké kvality. Převést přes hranice v rámci Evropské unie můžete až 80l vína (dohromady netvrdých alkoholických nápojů) na osobu.

Cidre

Dalším alkoholickým nápojem je cidre. Pochází z Normandie a Bretaně (severozápad Francie). Jedná se v podstatě o zkvašený jablečný džus.

Pivo

Všem Čechům zvyklým na české pivo ho neradím skoro ani ochutnat. Jen při pomyšlení na ve Francii oblíbený nápoj „demi-pêche“ (již samo o sobě nedobré francouzské pivo smíchané s broskvovým džusem) se mi dělá špatně.

Orangine

Máte-li rádi limonády typu Fanta, Cola nebo Sprite, pak určitě ochutnejte i francouzskou pomerančovou Orangine.

Francouzské sýry

Další vezmi známou francouzskou delikatesou jsou sýry. Pokud máte rádi tvrdé sýry, určitě ochutnejte sýr Compté. Na své si přijdou i vyznavači měkkých ovčích a kozích sýrů.

Slané máslo

Jednou z mnoha francouzských specialit je slané máslo. Prakticky jde o detail, který Češi nahrazují prostým posolením si chleba s máslem, dokud neochutnáte slané máslo, budete si myslet, že je to to samé. Jenže později zjistíte, že francouzské slané máslo (v obchodech ho naleznete normálně mezi másly jen se štítkem „beurre salé“) je něco jiného. A taková rozpečená brioška se slaným máslem je po ránu opravdová dobrota.

Fois gras

Pod tímto názvem se skrývá velmi jemná paštika z husích nebo kachník jatýrek. Francouzi ji nejčastěji servírují na namazanou v tenké vrstvě na opečenou bagetu nebo toastový chléb.

Dijonská hořčice (hořčice se francouzsky řekne la moutarde)

Možná si říkáte, že dijonská hořčice se dá sehnat i u nás, jenže ve Francii je levněji a navíc i v běžném supermarketu seženete hořčici s příchutí například černého rybízu nebo sýru roquefortu.

Marmelády (la confiture)

V běžném supermarketu máte vždy široký výběr ze spousty druhů marmelády. Koupíte tu tak například fíkovou marmeládu (250g) za 1 euro. Jednou z francouzských specialit je i kaštanová marmeláda. V regálech ji najdete pod názvem „la confiture des châtaignes“. Dost často tvoří jednu z nabídek přísad u stánků s palačinkami a vaflemi.

Kaštanová marmeláda
Kaštanová marmeláda

Sušené salámy

Jednou z mnoha dobrot, kterou vozím z Francie do Čech jsou sušené salámy nejčastěji z vepřového masa. Ty je ale určitě lepší koupit na trhu u řezníka než v samoobsluze.

Palačinky

Jako se po českých městech dost často prodávají párky v rohlíku, ve Francii narazíte na tzv. „crêperie“. Tyto často malé stánky nabízejí velikánské sladké palčinky (les crêpes) s různými přísadami (podle ochucení se cena pohybuje od 1,80 eura až do 5-6 eur) a slané palačinky z tmavé mouky (les gâletes). Nejčastěji si je můžete dát se šunkou, sýrem a vajíček. Pokud Vám tyto původem bretonské palačinky zachutnají, můžete si tmavou speciální mouku koupit v běžné samoobsluze. Nezkoumejte však, jestli je mouka hladká, polohrubá nebo hrubé, takové druhy Francouzi vůbec neznají. Stejně tak budete ve Francii jen těžko shánět klasické, v Česku všude dostupné, kvasnice.

Trhy

Ovoce, zeleninu, sýry a mořské plody je nejvýhodnější nakupovat na trhu. Nejenže to všechno seženete levněji než v běžné samoobsluze, ale najdete i daleko čerstvější výrobky. Prodavači Vám také dají zajisté mile rádi od spoustu věcí ochutnat. Trhy se v Paříži konají především na předměstích. Ale můžete se s nimi setkat i v centru města. Jedním z nich je trh v blízkosti Place de la Bastille v ulici Boulevard Richard-Lenoir. Trhovci tu jsou pravidelně dva dny v týdnu.

Místem, kde každý den dopoledne seženete zeleninu, ovoce a sýry ještě levněji než v Česku, je náměstí Place Aligre s trhem Marché d´Aligre. Dostanete se sem metrem-stanice Ledru-Rollin (fialová linka č.8) nebo pěšky z náměstí Place de la Bastille.

Tržnice
Tržnice
Tržnice
Tržnice
Tržnice
Tržnice

Oblečení a doplňky

Nákup oblečení vyjde v Paříži cenově nastejno jako v Praze nebo kdekoliv jinde v České republice. Jediným rozdílem jsou období velkých slev. U nás se prodejci mohou prakticky kdykoliv rozhodnout, že udělají nějakou akci při níž vybrané kusy (nejen) oblečení zlevní.

Ve Francii jsou slevy limitované zákonem. Velké slevy mohou majitelé obchodů vyhlásit pouze dvakrát do roka. Vždycky jednou po Vánocích (letos začínaly 10. ledna) a podruhé na přelomu června a července (loni začínaly 28. června). Pokud budete v Paříži (anebo v kterémkoliv jiném větším francouzském městě) touhle dobou a navštívíte nějaké obchodní centrum, budete mít pocit, že Francouzi snad ani jindy nenakupují. Všude je spousta lidí a všichni se snaží ukořistit ten nejlepší kousek. V obchodech tak skoro není vidět ani na krok a oblečení není srovnané v regálech, jak tomu bývá po zbytek roku, nýbrž se všechno válí všude možně po různých hromadách a někdy dokonce i na zemi.

Vydáte-li se do obchodů hned po zahájení slev, budete mít ještě dosti velký výběr, prakticky stejný jako před Vánocemi, slevy však nejsou ještě tak vysoké. Maximálně dosahují 30-50%. Asi týden až čtrnáct dní po začátku výprodeje jsou slevy daleko vyšší (výjimkou není ani 50-80%), většina regálů už ale tou dobou bývá dosti probraná.

Jak už jsem se zmiňovala výše, mně se oblečení nejlépe nakupuje ve starých obchodních domech v blízkosti bulváru Rue de Rivoli. Najdete tu skoro všechny značky obchodů, na které si vzpomenete. Jen namátkou budu jmenovat Etam, H&M, Eram, Zara a dokonce tu narazíte i na českou firmu Baťa, tady se ale, stejně jako v ostatních cizích zemích, setkáte s názvem bez háčku - tedy Bata.

Další možností, kde seženete také snad úplně všechno, je nákupní zóna Les Halles (metro: fialová linka č.4 nebo díky propojenosti stanic můžete vystoupit i ve stanici Châtelet (růžová linka č. 7, hnědá linka č. 11, fialová linka č. 4, žlutá linka č. 1, tmavě fialová linka č. 14 nebo linky A, B a D rychlodráhy RER)). V neposlední řadě také hodně Francouzů nakupuje na Défense (nejvíce obchodů je v levé části (stojíte-li čelem ke Grand Arche) vysokých budov, napravo jsou kromě pošty skoro samé kanceláře).

Za zmínku stojí i proslulé pařížské obchodní domy Galeries Lafayette a La Samaritaine. Kromě nakupování se tady můžete vyvézt eskalátory až na terasu na střeše. Naskytne se Vám odtud méně obvyklý výhled na Paříž. Vstup je zdarma.

"Korálkárna" Tout à Loisirs

Pokud stejně jako já miluje korálky všeho druhu, určitě nevynechejte na české poměry velký obchod s korálky. V jednotlivých přihrádkách jako v samoobsluze si zde můžete vybrat z velkého množství druhů korálků všech barev a různých velikostí. Koupíte tu i podložky (ty jsem v Česku ještě v žádném obchodě prodávat neviděla) , na které nalepíte Vámi vybrané korálky (nebo i něco jiného) a vyrobíte si tak originální náušnice nebo prstýnek. Obchod sídlí v ulici rue des Archives (půjdete-li od Hôtel de Ville, obchod uvidíte po pravé straně).

Knížky a CD

Největší obchodní řetězec nabízející knížky a CD je FNAC. Naleznete ho ve všech nákupních komplexem a ještě několikrát samostatně (jeden stojí např. na náměstí Place de la Bastille).

Pokud si chcete koupit starší knížku v antikvariátu, zajeďte se podívat do Latinské čtvrti. Já sama mám nejraději antikvariát Boulinier na bulváru St. Michel. Již z dálky ho určitě poznáte, ty nejlevnější knížky si můžete totiž vybrat už venku pod velkou žluto-červenou cedulí „livre d´occasion“.

Seženete tu nejen klasickou literaturu v tzv. kapesním vydání (les livres de poche), ale i mnoho průvodců nebo třeba učebnic. Kromě knížek tu nabízí i CD nebo staré desky (les vinyles). Při podrobnějším prohlížení tu narazíte i na české skladatele (Antonín Dvořák nebo Bedřich Smetana).

Bleší trhy

Pokud i antikvariát je Vám málo, můžete se vydat na bleší trh (marché aux puces). Nezapomeňte, že prodavači s Vámi s největší pravděpodobností budou chtít smlouvat. Při návštěvě trhů si dávejte dobrý pozor na své osobní věci.

Marché aux puces de St. Ouen

Největší bleší trh v Paříži a možná i největší bleší trh na světě je trh v St. Ouen. Koná se vždy v sobotu, neděli a v pondělí, převážně v dopoledních hodinách. Pěšky se sem dostanete ze stanice metra Porte de Clignancourt (konečná stanice fialové linky č. 4) nebo ze stanice Mairie de St.-Ouen (světle modrá linka č. 13).

Marché aux puces de la Porte de Vanves

Chcete-li navštívit tento bleší trh, vydejte se sem v sobotu nebo v neděli. Vystoupíte z metra ve stanici Porte de Vanves (světle modrá linka č. 13) a vydáte se do ulic Avenue Marc Sangnier a Avenue Georges-Lafenestre. Možná se Vám poštěstí a narazíte na nějakou pěknou věc, kterou si rádi koupíte, moc velké zázraky ale nečekejte.

Galerie Lafayette (nahrál: Yveta)
Galerie Lafayette
Galerie des Arcades (nahrál: Yveta)
Galerie des Arcades

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA