A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Francie - Paříž - Průvodce

Louvre Muzeum D´Orsay Centre Georges Pompidou Place Igor Strawinsky Malý palác Velký palác Muzeum Auguste Rodin La Villette Město vědy a průmyslu Géoda Sál Zénith Město hudby <a
href=“#muzeum_letectvi_a_kosmonautiky“Muzeum letectví a kosmonautiky <a href=“#muzeum_tricatych_let“Muzeum třicátých let <a

V Paříži je plno zajímavých muzeí, a tak se zaměřím pouze na ty nejznámější a ty, které mě něčím upoutaly. Navíc o některých jsem se již zmiňovala-viz Okolí Eiffelovy věže, Palác Chaillot)

Louvre

Louvre

Jedním pro všechny nejznámějším muzeem je muzeum Louvre, o kterém jsem se již zmiňovala zde .

Muzeum D´Orsay

Musée d´Orsay je nejvýznamnějším muzeem po Louvru. Nachází se na levém břehu Seiny, naproti Jardins des Tuileries. Hned vedle muzea je vchod do stanice podzemní dráhy RER (linka C, stanice Musée d´Orsay). Pokud se chcete vyhnout složitému přestupování na podzemní vlak RER, můžete také vystoupit ve stanici Palais Royal – Musée du Louvre (žlutá linka č. 1) a přejít přes most směrem k Orsay.

V Musée d´Orsay si můžete prohlídnout sbírku umění z období od druhé poloviny 19. století až do začátku století dvacátého. V přízemí naleznete sbírku malířství, sochařství a dekorativního umění z nejstaršího období, která muzeum vystavuje (1850-1870). Znamená to, že se zde setkáte s díly Moneta, Maneta, Degase, Corota, Cabanela, Morrise, Mosera, Renoira, Moreaua a mnoha dalších.

V prostředním patře je možné vidět díla umělců tvořících v duchu symbolismu, naturalismu a secese. jedná se především o díla z let 1870-1914. Nacházíme zde obrazy Denise, Gaudího, Klimta, Muncha, Klingera, Hodlera nebo sochy Rodina. V nejvyšším patře je impresionistická a post-impresionistická sbírka. Jedná se tedy především o díla malířů Cézanna, Maneta, Matisse, Moneta, Redona, Signaca, Sisleyho, van Gogha, Seurata, Degase, Whistlera a dalších.

Ve francouzských muzeích se budete často setkávat s lidmi, kteří pečlivě kopírují známá díla. Ve Francii je totiž zvykem, že každý, kdo projeví zájem, má právo si po dobu tří měsíců v muzeu kopírovat jakýkoliv obraz. Musí tedy samozřejmě dopředu kontaktovat příslušné oddělení muzea a vybrat si takové místo, aby nepřekážel v běžném provozu muzea.

Lidé kopírující slavné obrazy
Lidé kopírující slavné obrazy
Lidé kopírující slavné obrazy
Lidé kopírující slavné obrazy
Lidé kopírující slavné obrazy
Lidé kopírující slavné obrazy

Budova Musée d´Orsay nesloužila vždycky jako muzeum. V roce 1898 pod vedením architekta Victora Lalouxe začaly stavební práce a budova byla v roce 1990 u příležitosti Všeobecné výstavy postavena jako nádraží s šestnácti nástupišti. V roce 1939 sem ale vlaky přestaly jezdit, budova přestává plnit funkci nádraží a pomalu zaniká.

O několik let později, v roce 1973, tehdejší prezident Georges Pompidou prohlásí budovu za národní památku a nechá z ní zřídit muzeum. V té době totiž v Paříži chybí muzeum, které by vystavovalo umění vzniklé od druhé poloviny 19. století. Že se jedná o budovu bývalého nádraží určitě snadno odhalíte podle secesních nádražních hodin přímo proti vstupu. A o to více je zajímavější prohlídka muzea. A i přesto, že Vás mohou nudit některé sbírky, určité oceníte muzeum po architektonické stránce.

Strop
Strop

V posledním horním patře se nachází restaurace, která je bohužel dosti drahá, ale je odsud nezvyklý pohled na hodiny budovy ze zadu přes sklo.

Kavárna
Kavárna

Stejně jako vstup do muzea v Louvru je i vstup do Musée d´Orsay každou první neděli v měsíci zcela zdarma. Otevřeno mají každý den kromě pondělí.

Více informací o aktuálních výstavách a akcích a cenách vstupného naleznete na www.musee-orsay.fr.

Musée orsay pohled ze shora
Musée orsay pohled ze shora

Pokud jste vyznavači impresionismu, další rozsáhlé sbírky naleznete v muzeu Musée Marmottan sídlící na adrese 2, rue Louis-Boilly (stanice metra la Muette) nebo v muzeu Orangerie des Tuileries, kde je vystaven cyklus Lekníny od C. Moneta a mnoho dalších impresionistických obrazů. Toto muzeum sídlí na Náměstí Svornosti (Place de la Concorde), metro: žlutá linka č. 1.

Centre Georges Pompidou (Beaubourg)

Centre Georges Pompidou neboli celým názvem Národní středisko pro umění a kulturu Georges Pompidou (francouzsky Centre national d´Art et Culture Georges Pompidou) je muzeum moderního a současného umění. Někdy je též nazýváno Beaubourg podle středověké vesnice stejného jména, na jejímž místě muzeum nyní stojí. Nejbližší zastávkou metra je Rambuteau (hnědá linka č. 11), ale pokud zrovna touto linkou nejedete, vyplatí se Vám nepřestupovat a dojít malý kousek (z náměstí u pařížské radnice se vydáte mírně stoupající ulicí Rue Beaubourg) ze stanice Hôtel de Ville (žlutá linka č. 1 a hnědá linka č. 11).

Před vstupem do muzea občas (hlavně o víkendu) bývají fronty, nenechte se odradit od případné prohlídky, lidé zpravidla velmi rychle postupují a tato první fronta nebývá až k pokladnám, ale jen letmá prohlídka batohů a kabelek. Když jsem u Musée d´Orsay zmiňovala a zajímavé architektuře, nevím jak bych měla pojmenovat tuto odvážnou stavbu.

Jedná se totiž převážně o kovovo-skleněnou konstrukci ve tvaru kvádru. Na první pohled Vás zaujmou užité barvy a schodiště vystupující z pravidelného tvaru budovy. Každá barva trubek odpovídá jiné funkci potrubí (nejvíce je potrubí vidět z ulice Rue Beaubourg). Modré trubky jsou klimatizace, zelená barva odpovídá vodnímu okruhu a ve žlutém potrubí jsou ukryty všechny kabely elektrické instalace.

Projekt postavit muzeum moderního a současného umění byl přijat v roce 1969 na přímou iniciativu tehdejšího prezidenta G. Pompidoua a na jeho památku nese také centrum jméno. V blízké době má být podobně bizarně vzhlížející muzeum se stejným názvem otevřeno i v jiném francouzském městě na západ od Paříže-ve městě Metz.

Na stavbu centra v Paříži byl tedy v roce 1969 vypsán konkurz, kterého se zúčastnilo 49 zemí s 681 návrhem. Vítěznou prací se stal návrh architektů Renza Piana a Richarda Rogerse. Se stavbou se začalo v roce 1972 a muzeum bylo slavnostně otevřeno v lednu o pět let později.

I když Vás nezaujme žádná z aktuálních výstav v centru (více informací naleznete na www.centrepompidou.cz), určitě vejděte dovnitř muzea a vyjeďte napůl venkovními eskalátory do posledního patra, odkud se Vám naskytne překrásný výhled na Paříž. Tato vyhlídka (na rozdíl od jiných vyhlídek v Paříži) je zdarma, protože lístky kontrolují až těsně před vstupem do jednotlivých expozic.

Pohled z budovy na Paříž
Pohled z budovy na Paříž
Chodba
Chodba
Budova
Budova
Budova
Budova
Budova
Budova
====Place Igor Strawinsky=== Na malém náměstí z boční strany Centre Georges Pompidou naleznete velkou pohybující se fontánu Fontaine Igor-Strawinsky (Stravinského fontána). V obdélníkovém bazénku je několik barevných i pouze kovových vodotrysků zhotovených dvojicí umělců Jeanem Tinguelym a jeho manželkou Niki de St- Phaleovou.
Fontána
Fontána
Fontána
Fontána
Fontána
Fontána
========Malý palác (Petit Palais) a Velký palác (Grand Palais)=== Vystoupíte-li ve stanici metra Champs-Elysées-Clemenceau (světle modrá linka č. 13 nebo žlutá linka č. 1) a vydáte se ulicí Avenue Winston Churchil (kolmou na Champs-Elysées) směrem k řece Seině, přímo proti Vám za mostem uvidíte Invalidovnu (Les Invalides), po pravé ruce budete mít Grand Palais a po levé Petit Palais. ====Malý palác (Petit Palais)== Malý Palác byl postaven v roce 1900 pro Mezinárodní výstavu, hned o dva roky později se budova stala muzeem dekorativního umění města Paříže. Když přišli první návštěvníci muzea, stropy byly ještě čistě bílé. Až v roce 1912 byly na strop dodány předem namalované obrazy (nejedná se tedy o fresky). Na jednom z mnoha obrazu můžete vidět i Eiffelovu věž.
Strop
Strop
Naleznete zde sbírku obrazů, soch, tapisérií a jiných uměleckých předmětů od antiky až po začátek 20. století. Muzeum je nyní po velké rekonstrukci rozděleno na dvě části. V první (část blíže k bulváru Champs-Elysées) je permanentní sbírka, do které je vstup zdarma. V druhé části probíhají každoročně dvě až čtyři výstavy, sem se již vstupné platí. Přehled aktuálních výstav naleznete na www.petitpalais.paris.fr.
Vstupní dveře
Vstupní dveře
Zahrada paláce
Zahrada paláce
Palác ze zahrady
Palác ze zahrady
====Velký palác (Grand Palais)=== Naproti Malému Paláci stojí budova Velkého Paláce. Na rozdíl od Malého Paláce má prosklenou střechu a uvnitř naleznete překrásné secesní schodiště. Celá budova, navržena architekty Deglanem a Louvetem, v nedávné době prošla rozsáhlou rekonstrukcí.
Velký Palác
Velký Palác
Sochy na paláci
Sochy na paláci
Schodiště
Schodiště
====Muzeum Auguste Rodin=== Musée Auguste Rodin je malé muzeum velkého sochaře. Nejlépe se k němu dostanete ze stanice metra světle modré linky č. 13 Varenne. Stejně jako velká pařížská muzea Louvre a Musée d´Orsay je i toto muzeu první neděli otevřeno zdarma-pouze však zahrady a stálé expozice, ale pro první návštěvu, pokud nejste velkým Rodinovým vyznavačem, to úplně stačí. Navíc pokud je Vám méně než 18 let (vezměte si sebou něco, čím tuto skutečnost doložíte), máte vstup zdarma pokaždé. Již v zahradě (kam normálně vstup stojí 1 euro) naleznete mnoho Rodinových soch a navíc je zde plno laviček, kde si můžete v klidu odpočinout. Hôtel Biron, v němž je permanentní Rodinova expozice, stojí uprostřed zahrad. Byl postaven na počátku 18. století pro zbohatlého vlásenkáře, od roku 1910 až do své smrti v roce 1917 tu žil a měl svůj ateliér právě sochař Auguste Rodin, kterému je dnes zasvěceno celé muzeum. Aktuální informace o cenách a otvírací době naleznete na internetových stránkách muzea www.musee-rodin.fr.
Rodinovy sochy
Rodinovy sochy
Rodinovy sochy
Rodinovy sochy
Rodinovy sochy
Rodinovy sochy
====La Villette=== Park La Vilette s vědecko-technickým muzeem se nachází u stanice metra Porte de la Villette (růžová linka č. 7). Původně toto místo sloužilo jako trh s dobytkem (již od roku 1867), ale v roce 1979 zde byl vybudován velký park Villette, který je především sídlem muzea věnovaného vědě a technice a panoramatického kina Géoda. ====Město vědy a průmyslu===
(Cité des scinces et de l´industrie)** Budova muzea byla postaveno podle návrhu architekta M. Lévyho, který za něj obdržel Velkou cenu za architekturu v roce 1987. Na střeše jsou dvě kupole, které se otáčejí tak, aby sledovaly dráhu slunce. Díky těmto kupolím a důmyslnému rozestavení elektronicky řízených zrcadel je budova převážně osvětlována.

V muzeu se „vyřádí“ nejen děti, ale i dospělí, nejen všichni, kteří rozumějí krásám fyziky, ale i ti, kteří si tento předmět na střední škole neoblíbili.

Naleznete zde například sál s optickými klamy a dalšími fyzikálními jevy, kde si nejdříve přečtete návod, co máte dělat, poté si vše prakticky vyzkoušíte.

A pokud nevíte, na čem je daný jev založen a budete se o to zajímat, přečtete si vysvětlení. Další neméně zajímavá expozice je zaměřena na suroviny a práci člověka. Dozvíte se zde spoustu zajímavých informací o objevech v rámci energie, čerpání surovinných zdrojů, jako je například výroba papíru ze dřeva, nebo o robotech. Dále tu najdete expozice „Ze země do vesmíru“, „Dobrodružství života“ nebo „Jazyk a komunikace“.

Více informací o aktuálních výstavách naleznete na www.cite-sciences.fr. Bohužel je ale důležité dobře rozumět francouzsky, jinak si toho z muzea (kromě expozice optických klamů, které mě zaujaly ještě v době, kdy jsem francouzsky nerozuměla skoro ani slovo) mnoho neodnesete.

Vysvětlení a popisky jsou totiž u většiny „exponátů“ pouze ve francouzském jazyce. Tím pádem, pokud nejste v Paříži dlouho nebo Vás fyzika a další přírodní vědy příliš nelákají bych toto muzeum zas tak nedoporučovala.

Město vědy a průmyslu
Město vědy a průmyslu

Géoda (La Géode)

Oproti tomu návštěvu Géody, panoramatického kina s plátnem o rozloze 1000 m2, mohu všem vřele doporučit.

Budova ve tvaru koule o průměru 36 m stojí v mělkém bazénu, v jehož vodě se odráží. Architektem vnější podoby budovy – přes 6000 trojúhelníků z nerezavějící oceli, které odrážejí okolí stavby jako zrcadlo, je Fainsilber, interiér pak navrhnul architekt Chamayou.

Pokud se do kina vydáte, budete sledovat film na půlkulovitém hliníkovém plátně, které je tvořeno vnitřkem koule. Hliník je proděravělý a z těchto dírek po celém plátně vychází zvuk. Proto budete mít i bez užití trojrozměrných brýlí pocit naprostého zapojení do filmu. Program kina je složen převážně z populárně vědeckých asi čtyřiceti minutových filmů.

Sál Zénith (Salle de Zénith)

Tento sál je též součástí parku Villete, pojme asi 6000 diváků, pořádají se zde převážně rockové koncerty.

Město hudby (Cité De La Musique)

Další z mnoha zajímavých budov v parku Villete je i město hudby, jehož součástí je též muzeum hudebních nástrojů. Pokud z celého parku chcete navštívit pouze toto muzeum, případně jím začít, doporučuji vystoupit z metra ve stanici Porte de Pantin (oranžová linka č. 5).

V roce 2006 bylo v parku Villette přes celé léto provozováno letní kino zdarma. Předpokládám, že tomu tak bude i následující roky, ale doporučuji se přesvědčit na www.villette.fr.

Muzeum letectví a kosmonautiky (Musée de l\'Air et de l\'Espace)

Muzeum letectví a kosmonautiky se nachází na starém letišti Le Bourget. Patří mezi nejstarší a největší světová muzea v tomto oboru. Kromě prohlídky exponátů nabízí i možnost prohlídky Concorde nebo letadla Boeing 737. Vstup je zdarma (kromě prohlídky letadel a vstupu do planetária, ty se platí). Víc informací naleznete na www.museedelair.org

Muzeum třicátých let (Musée des Années 30)

Muzeum nabízí kolekci užitého umění ve stylu art deco. Sbírky obsahují i porcelán, keramiku, sochy, malby, nábytek, plakáty, knižní ilustrace. Zajímavostí jsou i architektonické studie a filmové scénáře. Jedním ze scénářů je původní scénář Abela Gance k filmu Napoleon u Slavkova z roku 1927. V okolí muzea najdeme domy v tzv. „parníkovém“ stylu.

V pyramidě (nahrál: Marie9)
V pyramidě
Na nádvoří (nahrál: Marie9)
Na nádvoří
Odpočinek (nahrál: Marie9)
Odpočinek

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA