A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Francie - Périgueux - Průvodce

Město je k turistům velmi vstřícné, není náročné na orientaci, a přitom se zde nebudete ani minutku nudit. Horní středověké město se pyšní katedrálou, kterou uvidíte z každého bodu celého města, naopak spodní římské město má nádherné muzeum římské kultury. Festoval mimů, Katedrála Sv. Fronta, Muzeum Périgordu, Věž tour Mataguerre, Galořímská část, Zámek, Kostel Sv. Štěpána městského, Římský amfiteátr,

Vysoko nad řekou se tyčí dominanta města, katedrála s pěti masivními kopulemi. Vespod leží tiché a rozlehlé pěší městské centrum. Jakmile zapadne slunce, jsou místní kavárny a bary plné místních studenty a obyvatel, rozhodně si však nepředstavujte bujaré veselí toho typu, který najdete na Azurovém pobřeží . Najdete tu spíš přátelská posezení plná harmonie.

Tak si myslím, že i Vy si pobyt zde vychutnáte, že objevíte jeho krásy a nad talířem plným místních pochutin si budete chválit výběr města.

Přestože je Périgueux hlavním městem regionu, zůstává městem tichým, jež má co nabídnout ze své historie a výborné kuchyně turistům.

Ti, co přijedou autem se mohou rozhodnout pro jednodenní výlet do jeskyň Périgordu.

Festoval mimů

Pokud sem zavítáte na přelomu července a srpna, budete mít velké štěstí, protože se zrovna bude konat pouliční festival mimů (oficiální stránky festivalu zde). V té době je město plné mimů a návštěvníků, tak je dobré si ubytování zarezervovat dřív. Zážitek z festivalu Vám ale všechny starosti bohatě vynahradí.

Katedrála Sv. Fronta

Je výsledkem skoro 1500 let opravovaní, předělávání a renovací, úplně původních částí zde najdete minimum. Pět obrovských byzantských kupolí rozmístěných ve tvaru kříže vytvářejí po vzoru kostela sv. Marka v Benátkách dojem otevřeného a prosvětleného interiére.

Katedrála spojuje části kostela z 10.století, ty poznáte podle románských fresek na zdech. Katedrála je dozajista zajímavější zvenku, tedy jako dominanta města.

Koncem 18.století stavba inspirovala Paula Abadieho při navrhování bílé baziliky Sacré Coeur v Paříži.

Muzeum Périgordu

V ulici vedle katedrály směrem dolů je muzeum Périgordu, tedy muzeum nejbližšího okolí. Muzeum vlastní jednu z nejdůležitějších kolekcí francouzských prehistorických artefaktů včetně zkamenělin z Leseyzies, což jsou asi dva metry dlouhé mamutí kly. Stejně tak zde naleznete egyptské mumie, jejichž kosti prstů vykukují z rozpadajících se pokrývek.

Je zde k vidění také malá kolekce umění od středověku až do dneška.

Věž tour Mataguerre

Odvozuje svoje jméno od anglického kapitána drženého ve sklepení této věže po 17 let během Stoleté války.

Galořímská část

Vésonova věž Galořímské muzeum

To málo co zbývá z římské doby, leží západně od Starého středověkého města mezi ulicemi Rue de la Cité a Place Francheville.

Vésonova věž

Nejdříve uvidíte ruiny působivé Vésonovy věže postavené v 1. století našeho letopočtu, která kdysi byla částí obrovského římského chrámu zasvěceného božímu patronu Vésonovi. Dnes je to smutný pohled, věž stojí osamocena. Kdysi věž sloužila jako cela, hrála tedy v celém komplexu roli vězení, ačkoliv stála v centru někdejšího římského chrámu. Dnes je to bohužel jen mohutná válcová stavba, z níž je kus kamenné zdi vydrolen. Asi čtvrtina váhy věže byla zničena, jak praví legenda, posledními prchajícími démony pohanství. Prozaičtější vysvětlení by bylo, že část věže zkrátka byla rozebrána k postavení městské obranné zdi. Věž přiléhá k muzeu galořímského umění.

Galořímské muzeum

V ulici Claude Bernarda najdete muzeum římské kultury. Je to docela zvláštní muzeum, nad objevenými vykopávkami Dómu Vésona bylo totiž postaveno mnoho složitých lávek a chodníčků, a samotní návštěvníci se tedy nad vykopávkami vznášejí a prohlížejí si je z jiné dimenze.

Vésone byl kdysi bohatý římský obchodník a jen on si mohl dovolit tak luxusní a marnotratné sídlo, proto si návštěvy u něj doma náležitě važte.

Když se podíváte pozorněji, zjistíte, že okna a stěny v některých místech nedosahují přímo až na zem. Je to tím, že budova je podpírána a nesena sloupy a lany aby nepoškodila vykopávky, kamenné výrobky a vůbec celé místo.

Zámek

Přejděte most od Vésonovy věže , zahněte dolů do ulice Rue Romaine, a objevíte změť architektonických stop od prvního století až do středověku.

Mluvím o zámku, ale aby nedošlo k mýlce, je nutno to říct, že květiny a nejrůznější rostliny se zde rozpínají a pomalu, ale jistě získávají nadvládu nad čtyřpodlažním pozdně gotickým zámkem. Takže sledujte velmi pozorně.

Románský dům, který stojí hned vedle, je příkladem spolupůsobení památky a současné architektury. Obrovské kusy ruin jsou zde začleněny dekorativně do nové budovy. Obě budovy byly postaveny na zbytcích římských zdí, které zde byly postaveny okolo města v roce 275 našeho letopočtu jako obranné proti prvním barbarským a severským nájezdníkům. Zbývající zlomek této zdi je nazýván Normandská Brána (Porte Normande), ta bývala jedním z pouhých tří vchodů do města během středověku.

Kostel Sv. Štěpána městského

Nahoru po ulice Romaine stojí kostel sv. Štěpána z 11.století. Byl sídlem biskupství až do útoku kalvinistů v roce 1577, při kterých bylo zničeno vše až na chór a jednu třetinu hlavní lodě.

Dvě velice jednoduché, ale vznešené a mohutné kopule jsou vyzdobeny malými románskými okny.

Římský amfiteátr

Sotva čtyřicet metrů od kostela nahoru po ulici de l\'ancien Evêché, najdete park. Pořádně si ho projděte a prohlídněte. Budete totiž relaxovat a sbírat sílu na místě, kde byly položeny starověké základy římského divadla. To dnes našlo svůj nový život jako městský park.

Park je obehnán dokola zbytky obloukového římského podloubí, ve středu stojí fontána, kde se sice koupat nesmí, ale i tak se stala provizorním bazénem pro sociálně slabší občany.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11

Články odjinud

Blesk pro ženy

Jitka Boho: Místo na terapii chodím ke kartářce
Jitka Boho: Místo na terapii chodím ke kartářce